פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דוח חדש חושף: עלייה בשיעור התחלות הבנייה בהתנחלויות המבודדות

   לפי שלום עכשיו, 69% מהתחלות הבנייה ב-2015 נרשמו בהתנחלויות המבודדות, ו-32 יחידות נבנו על קרקע פלסטינית פרטית. "הממשלה מעבירה מסר: תבנו בניגוד לחוק, אנו נאשר בדיעבד"

   דוח חדש חושף: עלייה בשיעור התחלות הבנייה בהתנחלויות המבודדות
   עריכה: גדי וינסטוק

   1,800 יחידות דיור חדשות החלו להיבנות בהתנחלויות בשנת 2015 – כך לפי דוח שפרסמה היום (ראשון) תנועת "שלום עכשיו". לפי הדוח, יותר מ-40% מהן ממוקמות ממזרח לגדר ההפרדה ו-69% מהתחלות הבנייה הן בהתנחלויות מבודדות, שהמדינה צפויה לפנותן במידה שיושג הסכם שלום. בשנה שעברה הוכשרו מגרשים לבניית 734 יחידות דיור נוספות, שהבנייה בהם צפויה להתחיל בקרוב.

   מהדוח עולה כי 265 יחידות דיור, המהוות 15% מסך כל התחלות הבנייה, נבנו במאחזים בלתי חוקיים. בדוח אף נכתב כי "על פי הערכת ארגון שלום עכשיו ובהסתמך על נתוני המנהל האזרחי, 32 יחידות דיור נבנו על קרקע פלסטינית פרטית, כמעט כולן במאחזים בלתי חוקיים".

   1,547 יחידות נבנו כמבני קבע ו-253 כמבנים יבילים. נבנו גם 63 מבני ציבור, בהם בתי כנסת, גני ילדים ועוד ו-42 מבנים לתעשייה ולחקלאות.

   לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
   מסתמן: שלושה יואשמו בזיוף מסמכי רכישת קרקעות ביהודה ושומרון
   שליח האו"ם: "מצב זכויות האדם בגדה מעודד אלימות"
   בעקבות סימון המוצרים: מגעים עם האיחוד האירופי לשיקום היחסים

   הבנייה בהתנחלות אחיה, תיעוד שלום עכשיו (ספק 500 , שלום עכשיו)
   התחלות הבנייה תועדו ב-148 התנחלויות ומאחזים. בנייה בהתנחלות אחיה (צילום: שלום עכשיו)

   עוד נטען בדוח כי מאחז חדש הוקם בשנת 2015 מדרום להתנחלות נופי פרת, שנמצאת במועצה האזורית מטה בנימין. על פי הארגון מדובר באזור "לאורך כביש מספר 1 לכיוון יריחו, שבו פועלת המדינה באינטנסיביות להריסת בתי הבדואים. המאחז כולל שלושה מבנים חדשים ושטח חקלאי קטן, והדרך שנפרצה אליו עוברת בקרקע פרטית פלסטינית".

   חרף ההכרזה על הקפאת מכרזי הבנייה, נטען, במהלך 2015 פורסמו מכרזים ל-1,143 יחידות דיור חדשות, מתוכן 560 בהתנחלויות ו-583 במזרח ירושלים. זאת ועוד, למרות הקפאת התכנון המוצהרת, בשנה החולפת אישרה מועצת התכנון העליונה הפקדת תכניות או מתן תוקף ל-348 יחידות דיור חדשות.

   התחלות הבנייה, על פי דוח שלום עכשיו, תועדו ב-148 התנחלויות ומאחזים בכל רחבי יהודה ושומרון. בין היתר החלו להיבנות 37 יחידות דיור בעמנואל והכשרת קרקע למאה יחידות נוספות; 105 יחידות דיור בכוכב יעקב; בקרני שומרון החלו בבניית 27 יחידות דיור והוכשרה קרקע ל-150 יחידות נוספות; בקריית ארבע פתחו בבניית 28 יחידות דיור; באריאל החלו בבניית 133 יחידות; ביקיר נרשמו 51 התחלות בנייה; ובסלעית החלו לבנות 13 יחידות דיור והוכשרה קרקע לעוד 79. בין המאחזים הבלתי חוקיים שבהם נרשמו התחלות בנייה מצויים אש קודש, חוות מעון, חוות גלעד, גבעת הרואה, אחיה ועוד.

   7,638 יחידות דיור בהתנחלויות המבודדות נבנו מאז נבחר נתניהו

   הדוח תקף את מדיניות הבנייה בהתנחלויות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין היתר נכתב בו בהקשר זה: "מאז נבחר נתניהו לראשות הממשלה בשנת 2009, נבנו בהתנחלויות המבודדות 7,683 יחידות דיור, שהיוו 61% מכל הבנייה בהתנחלויות. משמעות הדבר היא שממשלת נתניהו בנתה דירות עבור כ-35 אלף מתנחלים חדשים, שאותם תיאלץ ישראל לפנות במסגרת הסכם הקבע. ממשלת ישראל מערימה במו ידיה קשיים כבדים מאוד על האפשרות להגיע לשלום, וקובעת עובדות בשטח שיעלו לה ביוקר".

   על אף המספרים הגדולים, לפי נתוני הדוח בשנה החולפת דווקא חלה ירידה משמעותית במספר התחלות הבנייה לעומת השנה שקדמה לה. ב-2014 שלום עכשיו תיעד התחלות בנייה של 3,100 יחידות דיור, אך בשנה האחרונה נרשמה ירידה חדה ל-1,800 - קצת יותר ממספר יחידות הדיור שהחלו להיבנות בשנים 2013 ו-2012.

   עם זאת, שיעור התחלות הבנייה בהתנחלויות המבודדות עלה ב-20%. כך הוא קפץ מ-48% בשנת 2014 לכמעט 69% בשנה שעברה. ואולם, ירידה קלה נרשמה לעומת שנת 2013, שבמהלכה 70% מכלל התחלות הבנייה בהתנחלויות היו באלה המבודדות. לטענת הארגון, "ממשלת ישראל טוענת לעתים שעיקר הבנייה בהתנחלויות היא ב'גושי ההתנחלות' ולכן אינה משפיעה באופן משמעותי על הסדר הקבע שבו יהיו חילופי שטחים. אך 'גושים' אלה מעולם לא הוגדרו, ובוודאי שלא הוסכמו על ידי שני הצדדים. ממשלת ישראל מנצלת את הנכונות לחילופי שטחים כדי להכשיר את הבנייה גם בהתנחלויות שקשה מאוד יהיה להגיע להסכמה על סיפוחן לישראל במסגרת הסדר הקבע".

   הבנייה בהתנחלות יקיר, תיעוד שלום עכשיו (ספק 500 , שלום עכשיו)
   בנייה בהתנחלות יקיר (צילום: שלום עכשיו)

   בדוח נכתב: "שלוש מהתכניות שאושרו בשנת 2015 היו חלק מהליך ההכשרה של המאחזים הבלתי חוקיים אלמתן, סנסנה ושבות רחל והפיכתם להתנחלויות של ממש. בנוסף לכך, בשנת 2015 הודיעה המדינה לבג"ץ בתיקים שונים על הכוונה להכשיר שישה מאחזים נוספים: עדי עד, אש קודש, קידה, אחיה, מצפה דני ונווה ארז". שלום עכשיו מנתה 20 התנחלויות חדשות שהוקמו על ידי ממשלות נתניהו מאז שנת 2009 בדרך של הכשרת מאחזים בלתי חוקיים".

   לדברי הארגון, "המסר של הממשלה למתנחלים הוא 'תבנו בניגוד לחוק, אנחנו נאשר בדיעבד'. ממשלת נתניהו טוענת כי התכניות שמקבלות אישור הן תכניות שלא מוסיפות בנייה חדשה, ולכן אינן חשובות. אך למעשה מדיניות זו של אישור תכניות בדיעבד מרוקנת מתוכן את ההליך התכנוני. בכך הממשלה מבהירה למתנחלים שלמעשה אין כל צורך בתכנון ובאישור מוקדם של תכניות, שכן בסופו של דבר הבנייה תאושר".

   הבנייה בהתנחלות ברוכין, תיעוד שלום עכשיו (ספק 500 , שלום עכשיו)
   265 יחידות דיור נבנו במאחזים בלתי חוקיים. בנייה בהתנחלות ברוכין (צילום: שלום עכשיו)