יום האהבה: חמישה דברים שצריך לדעת היום

ברחבי העולם יציינו את החג לזכרו של ולנטינוס הקדוש, ראש הממשלה בנימין נתניהו יעיד בבג"ץ בעניין מתווה הגז, 11 שנים עברו מאז רצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי ועוד שני דברים שאתם ממש חייבים לדעת היום

גל סלונימסקי
14/02/2016

נתניהו יעיד בבג"ץ בעניין מתווה הגז

ינסה לשכנע את השופטים לדחות את העתירות. נתניהו(צילום: פול צלמים, עמית שאבי)

אתם צריכים לדעת שהיום יעיד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני חמישה שופטים של בג"ץ בעניין מתווה הגז. נתניהו ינסה לשכנע את השופטים לדחות את העתירות שהוגשו נגד חתימתו על סעיף 52, שמאפשר לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את המתווה. הופעת נתניהו בבג"ץ נחשבת לאירוע חריג ומתקיימת לאור בקשת המדינה שראש הממשלה יצהיר בעצמו על חשיבותו הביטחונית והמדינית של המתווה. עם זאת, לעותרים לא יתאפשר לחקור את ראש הממשלה אלא רק השופטים יוכלו להציג לו שאלות.

עוד בוואלה!

גם הקורונה השפיעה: הבחירות הישראליות בתחרות מוצר השנה

בשיתוף מוצר השנה ישראל

בן 22 מואשם שרצח את אחותו

נרצחה במהלומות פטיש. רנין רחאל(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אתם צריכים לדעת שהיום יוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד חוסיין רחאל בגין רצח אחותו רנין בת ה-19 לפני כחודש. ביום שישי האחרון הותרה לפרסום הפרשה הנוגעת לכך שרחאל בן ה-22 מהיישוב זרזיר שבעמק יזרעאל מואשם כי היכה בפטיש עד מוות את אחותו, על רקע סכסוך משפחתי. גופתה התגלתה לפני כחודש בשדה פתוח בצפון עם סימני אלימות קשים וכוויות, וחקירה לבירור הנסיבות נפתחה מיד לאחר מכן.

11 שנים לרצח רפיק אל-חרירי

חוסל בפיצוץ מכונית תופת בביירות. אל-חרירי(צילום: AP, Al-Mostaqbal, Nabil Ismail)

אתם צריכים לדעת שהיום נציין 11 שנים לרצח של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי בפיצוץ מכונית תופת בביירות. בפיצוץ נהרג גם שר האוצר של לבנון ושמונה ממאבטחיו של אל-חרירי. הרצח הוביל ל"מהפכת הארזים", שורת הפגנות של אזרחי לבנון נגד כוחות סורים שהיו במדינה. לאחר הפיגוע, הוקם צוות חקירה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם וב-2011 הוגשו כתבי אישום נגד ארבעה פעילי חיזבאללה בגין החיסול. בנו של אל-חרירי, סעד, החל לעסוק בפוליטיקה לאחר הרצח ואף שימש ראש ממשלה בין 2009 ל-2011.

יום האהבה

לזכר ולנטינוס הקדוש שהשיא זוג צעיר בניגוד לפקודת הקיסר הרומי ונידון למוות(צילום: ShutterStock)

אתם צריכים לדעת שהיום מציינים בעולם את חג האהבה הנוצרי, הלוא הוא ה-Valentine's Day. ה"וולנטיין" הוא יום ציון לזכרו של ולנטינוס הקדוש, שלפי האגדה השיא זוג צעיר בניגוד לפקודת הקיסר ברומא ועקב כך הוצא להורג. לפני מותו הוא שהה בבית כלא, שם התחבר עם בת הסוהר. בטרם מותו כתב לה מכתבים ועליהם נהג לחתום "שלך, ולנטייין". סיפור האהבה הפך לסמל ועם השנים הפך התאריך לחג אהבה ברחבי העולם המערבי. גם ישראל שותפה לחגיגות האהבה, אפילו שביהדות מציינים חג זהה בט"ו באב.

14 שנים ל"ליל הקילשונים"

המחבלים נידונו לשלושה מאסרי עולם. למצולמים אין קשר לכתוב(צילום: ערן גילווארג)

אתם צריכים לדעת שהיום נציין 14 שנים לפיגוע "ליל הקילשונים" שבו נרצחו שלושה חיילי צה"ל באצעות סכינים, גרזנים וקלשונים על ידי ערבים-ישראלים שחדרו למאהל שבו לנו ברמות מנשה שבצפון. הרוצחים, אבראהים חסן מחמוד, אחמד אע'באריה ומחמד חסן מחמוד, הגיעו לאוהל טירוני הנח"ל ורצחו את מפקד הכיתה גיא פרידמן ואת שני הטירונים יעקב דובינסקי ויורי פרדה. הם נעצרו כשלושה שבועות לאחר הרצח ונידונו לשלושה מאסרי עולם. הם שוחררו ב-2013 במסגרת "הפעימה השנייה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully