וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"וושינגטון פוסט": ישראל והפלסטינים דנו בהצבת כוח בינלאומי בשטחים

16.11.2000 / 13:20

לטענת העיתון התקיימה הפגישה בבית המשלחת המצרית באו"ם; דובר ישראל באו"ם סירב לאשר או להכחיש את קיומה; לשכת ראש הממשלה: הידיעה איננה נכונה; בן עמי מתנגד: משקיפים יכולים לפקח על הסדר רק לאחר שהושג; שר החוץ הרוסי: אין מקום להצבת הכוח כל עוד ישראל מתנגדת


פקידים ישראלים ופלסטינים דנו בחשאי בימים האחרונים על האפשרות להצבת כוח בינלאומי במזרח ירושלים ובשטחים, כך מפרסם היום העיתון האמריקאי "וושינגטון פוסט". לטענת העיתון, מדובר על שיגורם של מאות משקיפים שיוצבו במזרח ירושלים, עזה ויהודה ושומרון. הפגישה התקיימה בביתן המשלחת המצרית באו"ם. דובר שגרירות ישראל באו"ם סירב לאשר או להכחיש את דבר קיומה.

עם פירסום הידיעה בארץ הודיעה לשכת ראש הממשלה כי היא מתנגדת להצבת כוחות בינלאומיים בשטחה. שר החוץ הרוסי, איגור איוונוב, שנועד הבוקר עם ראש הממשלה אהוד ברק, אמר כי אין מקום להצבת הכוח כל עוד ישראל מתנגדת לכך. דברים דומים אמר הנשיא האמריקאי היוצא, ביל קלינטון, לברק בפגישותיהם האחרונות.

שר החוץ, שלמה בן עמי, הביע היום התנגדות לשליחת משקיפים לשטחים, ואמר כי משקיפים יכולים לפקח על הסדר רק לאחר שהושג. בן עמי אמר את הדברים במרסיי, שם השתתף בכינוס של שרי החוץ באירופה ובמזרח התיכון. בן עמי הוסיף כי הוא מתנגד לכך שאירופה תמלא תפקיד מרכזי במזרח התיכון, וציין כי גם לדברי האירופים, ארצות הברית ממלאת תפקיד זה.

ברק: פסגה אפילו לא צפויה

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר הבוקר כי לא צפויה פסגה משולשת בינו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ונשיא ארה"ב, ביל קלינטון. "פסגה כזו אפילו לא קרובה", אמר ברק. היום צפוי להיפגש המתווך האמריקאי דניס רוס עם ערפאת.

הבוקר פורסם כי מסמך גישור אמריקאי הועבר לפני יותר משבוע לישראל ולפלסטינים. המסמך הועבר לצדדים בעקבות הצעות ישראליות ופלסטיניות שהגיעו לוושינגטון תחת מעטה סודיות, כמה ימים מוקדם יותר.

"מעריב" מפרסם כי ככל הנראה הן ישראל והן הפלסטינים דחו את המסמך האמריקאי. במפגשים האחרונים של ראש הממשלה ויו"ר הרשות הפלסטינית עם נשיא ארה"ב הציג האחרון לפניהם את המסמך ודן עימם ברעיונות גישור נוספים.

המסמך הישראלי שהועבר לפני כשבועיים לוושינגטון כלל: נסיגה מכ-90 אחוז משטחי יהודה ושומרון, וזאת למען הקמת מדינה פלסטינית. שלושה גושי התנחלות עיקריות בריבונות ישראל שיכללו את גוש אריאל, גוש עציון ועוטף ירושלים. בנושא ירושלים הוצע כי הרובע המוסלמי והנוצרי יהיו בריבונות פלסטינית. הר הבית יהיה בריבונות פלסטינית בשטח, אולם מתחתיו, במקום בו נמצאים שרידי בית המקדש, תישאר ריבונות ישראלית. נוסף לכך לא תהיה זכות שיבה לפלסטינים, פרט למקרים הומניטריים, וכן יוקם מנגנון בינלאומי לפיצויים.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully