נתוני משרד החינוך חושפים: עלייה מדאיגה באלימות הקשה בבתי הספר

  דוח חדש שמאגד נתונים של שנתיים, משקף תמונת מצב עגומה ולפיה חלה עלייה במספר התלמידים שנופלים קורבן לאלימות קשה בכיתות ד'-ו', ו-10% מהם סבלו מאלימות מינית. באופן מפתיע: בני הנוער שותים פחות אלכוהול, ואין מגמת עלייה באלימות ברשת

  עריכה: ניר חן

  עלייה חדה חלה בשנים האחרונות באלימות בין בני נוער בבתי הספר - כך עולה מדוח שפרסמה היום (שלישי) הרשות הארצית למדידה והערכה של משרד החינוך (ראמ"ה). מדובר בניטור רב-שנתי שחושף תמונה מדאיגה, ולפיה בבתי ספר דוברי עברית בשנים תשע"ג-תשע"ה ניכרת עלייה של 3% במקרי אלימות קשה בכיתות ד'-ו', עלייה של 2% באלימות של תלמידים כלפי הצוות, ושיעורים דומים באלימות בין תלמידים בהסעות לבית הספר ובאלימות מינית. כמו כן, חלה עלייה חדה של 7% אחוז באלימות מילולית. עם זאת, מהנתונים עולה כי חלה דווקא ירידה של 5% בדיווחים של תלמידים על שתיית משקאות חריפים.

  המחקר, שנערך מדי שנתיים, משקף תוצאות של שאלון שמילאו כ-26 אלף תלמידים בשנת הלימודים הקודמת, ונתוניו מוצגים בהשוואה לשנות הלימודים תשס"ט, תשע"א ותשע"ג. לפי התוצאות, שיעורי התלמידים המדווחים שהיו קורבנות לאלימות מילולית בחודש שלפני מילוי השאלון עומד על 38% במגזר היהודי, כאשר עיקר הפגיעות מתרחשות בכיתות ז'-ט'. מדובר בעלייה בהשוואה לשנים קודמות, בעיקר בכיתות ז'- ט' (%7), אך גם בכיתות י'-י"א (%3). מחברי הדוח ציינו כי "יש להמשיך ולעקוב כדי לבדוק אם מדובר בראשיתה של מגמת עלייה". במגזר הערבי דיווחו רק 31% מהתלמידים על אלימות מילולית שהופנתה לעברם.

  עוד בוואלה! NEWS

  תקופת הקורונה מסוכנת עבור החולים במחלה זו. איך שומרים עליהם?

  פרופ' ארנון נגלר בשיתוף האגודה לזכויות החולה
  לכתבה המלאה
  6%-8% מתלמידי התיכון הערביים הביאו נשק קר לבית הספר (צילום: יותם רונן)

  נתונים מדאיגים עולים גם בדיווחים על אלימות מתונה: מאז תשס"ט נרשמה אמנם ירידה בשיעור הדיווחים, אך בשנתיים האחרונות היא פסקה והם התייצבו. רבע מהתלמידים בכיתות ד-ו' דיווחו כי נפלו קורבן לאלימות מתונה מצד חבריהם בחודש האחרון. הנתונים נמוכים יותר ככל שעולים בשכבות הגיל: 18% בכיתות ז'- ט' ו-11% בכיתות י'- י"א. בסך הכל דיווחו 17% מתלמידי בתי הספר היהודיים ו-23% מתלמידי בתי הספר הערביים כי נפלו קרבן לאלימות מתונה בחודש שלפני מילוי השאלון.

  7% מתלמידי בתי הספר היהודיים נפלו קרבן לאלימות קשה. במגזר הערבי הנתונים חמורים יותר, ועומדים על 15%. בשנתיים האחרונות חלה עלייה במספר מקרי האלימות הקשה בקרב תלמידי ד'-ו' בשיעור של 3%. כמו כן, 6%-8% מתלמידי התיכון הערביים דיווחו שהביאו נשק קר לבית הספר.

  יח"צ פסטיבל הקולנוע ירושלים

  17% מתלמידי כיתות ז'-ט' נפלו קורבן לאלימות מינית בחודש שלפני מילוי השאלון. התופעה מחלחלת גם לכיתות הנמוכות: בכיתות ד'-ו' דיווחו 10% מהתלמידים על אלימות מינית כלפיהם.

  דווקא באלימות דיגיטלית, הדוח מראה על יצירות לאורך השנים, למעט עלייה קלה בשנים תשע"א ותשע"ה בכיתות ז'- ט' ובכיתות י- י"א. מחברי הדוח ציינו בנושא כי "אפשר להבחין במגמת עלייה קלה בשיעורי המדווחים (%4+ בכיתות ז'- ט' ו-%3+ בכיתות י'-י"א), וחשוב להמשיך ולעקוב אחר התופעה".

  כמו כן, נבדק שיעור התלמידים המדווחים כי עישנו מריחואנה, גראס או חשיש: 3% בכיתות ז'-ט' ו-7% בכיתות י'-י"א. שיעור התלמידים המדווחים כי נטלו אקסטזי או ספידים או סם פיצוציות דומה בכיתות ז'-ט' ובכיתות י'-י"א, עומד על 2% ו-3%. 31% מתלמידי כיתות י'-י"א בבתי ספר דוברי עברית מדווחים כי שתו אלכוהול עד כדי השתכרות. יצויין כי בשנתיים האחרונות חל שיפור ניכר בדיווחים על שתיית משקאות חריפים - ירידה של 5% וכן ירידה של 3% בדיווחים על השתכרות.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully