וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעה: תחנות כוח על הירח יספקו חשמל לכדור הארץ

12.10.2002 / 15:59

מדענים בארה"ב מציעים: רובוט ייצר מאבק הסלעים שעל הירח משטחי זכוכית, לקליטת אנרגיית השמש; מקווים: המתקנים יפיקו חשמל למושבות עתידיות, ואף לכדור הארץ; טוענים: האתגר בר ביצוע

מדענים העובדים בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, בודקים את האפשרות להקים על הירח תחנות כוח ומתקני קליטת אנרגיה סולרית, שיוכלו לספק חשמל למושבות על הירח, ללווייני חלל, ואולי אף לכדור הארץ. המפתח ליישום היוזמה המהפכנית יהיה ייצור ציוד סולרי על הירח עצמו, בכדי להימנע מהצורך להוביל את הציוד מכדור הארץ. לטענת הפיסיקאי אלכס פרונדליך, מאוניברסיטת יוסטון שבטקסס, "חומר הגלם הדרוש לייצור תאים סולריים מצוי כבר כיום על הירח" - שכבת שברי הסלעים והאבק המצויה על אדמתו.

פרונדליך ועמיתיו חקרו את אדמת הירח, כדי לוודא כי אכן נמצאים עליה המרכיבים הדרושים להם. החוקרים סבורים כי רובוט מהלך יוכל להתיך את שכבת החומר הנמצאת על אדמת הירח, וליצור ממנה זכוכית. על משטחי הזכוכית יונחו לאחר מכן תאים סולריים. משטח רחב מסוג זה יוכל להפיק חשמל מקרני השמש.

"משטחים אלה יהיו יעילים פחות מאלו הנמצאים בשימוש על פני כדור הארץ", אמר פרונדליך השבוע לסי.אן.אן. "ואולם, באמצעות שימוש במשטחים גדולים, נוכל להפיק לבסוף מספיק חשמל למתקן על הירח".

דייויד קריזוול, פיסיקאי נוסף מאוניברסיטת יוסטון, סבור כי בסיס אנרגיה סולרית על הירח, יוכל להפיק מספיק חשמל כדי להקרין אותו חזרה לכדור הארץ, לשימושן של רשתות חשמל ארציות. לדבריו, בשנת 2050 אוכלוסיית העולם צפויה למנות 10 מיליארד בני אדם, שיזדקקו לתצרוכת חשמל הגדולה פי ארבעה מהכמות הנצרכת כיום.

המדענים אינם נרתעים מהעליות הגבוהות הכרוכות במשימה מסוג זה. לדברי קריזוול, בהתחשב בכך שייצור נפט גורם לזיהום רב, בעובדה שהירח מקבל קרני שמש ללא הפסקה, ובאפשרות הקיימת לייצר את המתקנים הסולרים על הירח עצמו, "האתגר נראה יותר בר ביצוע". קריזוול סבור כי חשוב לגרום לבני האדם להבין, שייתכן ובעתיד תחנות חשמל על הירח יהיו האפשרות היחידה להבטחת חיי שגשוג ושפע על פני כדור הארץ.

החוקרים יציגו את מחקרם בשבוע הבא בקונגרס החלל העולמי שיתקיים ביוסטון, טקסס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully