וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת האתיקה השעתה את הח"כים מבל"ד שנפגשו עם משפחות מחבלים

8.2.2016 / 20:49

חברי הכנסת זועבי וגטאס הושעו לארבעה חודשים וח"כ זחאלקה לחודשיים, משום שזו העבירה המשמעתית הראשונה שלו בקדנציה הנוכחית. הם יוכלו להצביע, אך לא להשתתף בדיונים. השלושה נפגשו בשבוע שעבר עם קרובי מחבלים שגופותיהם מוחזקות בידי ישראל

עריכה: שניר דבוש

ועדת האתיקה השעתה הערב (שני) את שלושת הח"כים מטעם בל"ד ברשימה המשותפת – חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובאסל גטאס – אשר נפגשו בשבוע שעבר עם משפחות מחבלים שגופותיהם מוחזקות בידי ישראל. חברי הכנסת זועבי וגטאס הושעו לארבעה חודשים וח"כ זחאלקה לחודשיים. במסגרת ההשעיה, השלושה יוכלו אמנם להצביע במליאה, אך לא להשתתף בדיונים בה ובוועדות.

העונש לח"כ זחאלקה הוא מופחת ביחס לאחרים מכיוון שזו העבירה המשמעותית הראשונה שלו בקדנציה הנוכחית, בעוד זועבי וגטאס כבר היו מעורבים באירועים אחרים. על פי הנוהג, הוועדה אינה מטילה עונש חריף על ח"כ כשזו העבירה הראשונה שלו בקדנציה.

הרשימה המשותפת הודיעה בתגובה כי היא דוחה את ההחלטה. "הרשימה המשותפת מגנה את מסע ההסתה והשיסוי בניצוחו של נתניהו, ואשר הוביל להחלטתה האומללה והאנטי דמוקרטית והלא אתית של הוועדה. גם לאחר ההרחקה אנו ממשיכים לדרוש לשחרר את הגופות המוחזקות על ידי המשטרה מיד", נמסר. "העונש הנקמני לא ירתיע אותנו ונמשיך להיאבק נגד מדיניות של גזענות ופשיזם, ובעד שוויון אמתי ודמוקרטיה אמתית, שנתניהו מנסה בכל כוחו לחסל".

עוד בנושא:
סערה במליאה: נתניהו תקף הח"כים הערבים, זחאלקה הורחק מהדיון
הקואליציה אישרה הצעת חוק המאפשרת להשעות חברי כנסת ברוב של 90 ח"כים

ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי, באסל גטאס. ערן גילווארג, ראובן קסטרו, עיבוד תמונה
זחאלקה, זועבי וגטאס/עיבוד תמונה, ערן גילווארג, ראובן קסטרו

מוקדם יותר פרצה סערה במליאה לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לאישור יוזמתו להשעות חברי כנסת ברוב של 90 קולות, על רקע ביקורם של שלושה חברי הכנסת של בל"ד אצל משפחות המחבלים. ג'מאל זחאלקה, שהיה מבין השלושה שביקרו את הקרובים, התפרץ לדבריו של ראש הממשלה וכינה אותו "פאשיסט" עד שהוצא מהמליאה.

נתניהו נשא את הדברים לאחר שהמליאה דחתה את ההצעות שהגישו סיעות המחנה הציוני, הרשימה המשותפת ויש עתיד להביע אי-אמון בממשלה. "אנחנו בעד השילוב של אזרחי ישראל הערביים בחברה, בכלכלה ובמדינה. אנחנו משקיעים בזה מאמצים ומשאבים רבים. אבל באותה עת ודווקא מתוך הראייה הזו, איננו מוכנים לקבל מצב שבו ח"כים יתמכו במשפחות של רוצחי אזרחים ישראלים", אמר. "יש גבול. יש דבר שנקרא כבוד לאומי. אני מנסה לדמיין מה היה קורה בפרלמנט הבריטי אם חברי פרלמנט היו עומדים דקת דומייה לזכר ג'ון הג'יהדיסט או חברי הקונגרס האמריקאי היו עומדים לזכר הרוצח מקליפורניה. הם לא היו מוכנים לקבל את זה ואנחנו לא נקבל את זה. אנחנו נפעל נגד זה".

sheen-shitof

פתרון טבעי

גבר, הגיע הזמן לשפר את התפקוד המיני ואת הזוגיות שלך

בשיתוף גברא
נתניהו על ביקור משפחות המחבלים: "לא נקבל זאת"; זאחלקה הוצא מהאולם. ערוץ הכנסת
זחאלקה ונתניהו, היום במליאה/ערוץ הכנסת

בשלב זה, צעקו לנתניהו ח"כים מהרשימה המשותפת כי הוא "מגן על הזכות להסית". "זו הסתה, זה מטורף, זה פאשיסט", צעק זחאלקה והצביע על ראש הממשלה. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פנה לזחאלקה לאחר מכן ואמר: "הסיבה היחידה שבגינה אתה נמצא באולם היא שזה פרלמנט דמוקרטי ולא מרחיקים כאן מהצבעות. גם לסבלנות שלי יש גבול, מספיק". חבר הכנסת השיב: "הוא מסכן את חיי חברי הכנסת. הוא מסכן את חיינו. זו הסתה בפועל". ח"כים אחרים קראו להוציא את זחאלקה וצעקו "חוצפה". לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים, הוא הוצא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ישיבת ממשלה. פברואר 2016. עמית שאבי, פול צלמים
יוזם השעיית ח"כים ברוב של 90 קולות. נתניהו/פול צלמים, עמית שאבי

בשעות הבוקר אישרה הנהלת הקואליציה את יוזמתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הקוראת להשעות חברי כנסת ברוב של 90 חברי כנסת בשל התנהגות שאינה הולמת. הצעת החוק, שנוסחה על ידי השר זאב אלקין, סוכמה אתמול בין ראשי סיעות הקואליציה. ההצעה תעלה לדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט בשבוע הבא.

נתניהו התייחס לנושא בישיבת סיעת הליכוד ובירך על אישור היוזמה. "חייבים לשמור על סייגים וכללי התנהגות בסיסיים כדי שדמוקרטיה לא תהפוך לחוזה התאבדות", אמר. "היא חייבת להגן על עצמה".

המהלך מתבסס על שלושה צעדים. עד היום, ועדת האתיקה יכולה להשעות חבר כנסת רק אם ביצע עבירה הנכללת בתקנון הכנסת. גם במקרה כזה, ההשעיה תקפה לחצי שנה לכל היותר. לפי ההצעה הנוכחית, אם הוגשה תלונה של 61 ח"כים על התנהגות שאינה הולמת, תוכל ועדת הכנסת להשעות את חבר הכנסת. לאחר מכן, בשלב השלישי, מליאת הכנסת צריכה לאשר את המהלך ברוב של 90 ח"כים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully