וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חששות מפשיטת רגל של יונייטד איירליינס

דפנה מאור

11.10.2002 / 13:09

מנייתה צנחה לשפל של 40 שנה; יונייטד נמצאת במו"מ עם האיגודים המקצועיים על קיצוצים נרחבים בהוצאות כוח אדם

מניית יונייטד איירליינס קרסה אתמול לשפל של 40 שנה, ועוררה בכך את החששות מפשיטת רגל. המניה נסגרה במחיר של 1.76 דולרים, המייצג שווי שוק של 100.2 מיליון דולר עבור חברת התעופה מספר שתיים בארה"ב.

בשיאה, בסוף שנות השמונים, נסחרה יונייטד בשווי הקרוב ל-10 מיליארד דולר, ובאמצע שנות התשעים נגעה בשווי של כ-6 מיליארד דולר.

יונייטד, בדומה למרבית אחיותיה לענף, נתונה היום במשבר מהקשים בתולדותיה וצברה הפסדים של 3 מיליארד דולר ב-18 החודשים האחרונים. ענף התיירות והתעופה ספג מהלומה אנושה בדמות התקפות הטרור של השנה שעברה, ובצירוף המיתון הכלכלי הובל לשפל שנקודת ציון בולטת בו היתה הכרזת פשיטת רגל של US איירווייס.

מאז שנת 2000 הפסידה יונייטד סכום מצטבר של 3 מיליארד דולר. בדיווח על הרבעון השלישי, שתפרסם ב-18 באוקטובר, צפויה החברה לרשום הפסד גדול נוסף.

בניסיונה לחולל מפנה מינתה יונייטד בספטמבר את גלן פ. טילטון לתפקיד מנכ"ל, נשיא ויו"ר החברה. טילטון, ותיק בתעשיית הנפט, לא צמח בשורות יונייטד איירליינס, חברת התעופה מספר שניים בארה"ב, אולם קיבל את ברכת האיגודים המקצועיים שלה.

האיגודים המקצועיים, הכוללים את איגוד המכונאים ואיגוד הדיילים, נמצאים בימים אלה במשא ומתן עם החברה על קיצוץ עלויות וכוח אדם, בניסיון להימנע מפשיטת רגל. יונייטד אמרה באוגוסט כי תיאלץ לבקש הגנה מפשיטת רגל אם לא תוכל להגיע להסכם לקיצוצים מספיק גדולים כדי להיות זכאית להלוואת סיוע של 1.8 מיליארד דולר. ההלוואה דרושה לה כדי לשלם תשלומי ריבית על חובותיה.

יונייטד הציעה לקצץ 9 בהוצאות במהלך שש השנים הקרובות, מתוכן 1.5 מיליארד דולר בהוצאות כח אדם, בעוד שהאיגודים מציעים לקצץ 5 מיליארד דולר בחמש השנים הקרובות, מתוכם מיליארד דולר על כח אדם.

עובדי UAL מחזיקים ב-55% ממניות החברה, כאשר נתח המניות הגדול ביותר נמצא בידי הטייסים אשר מחזיקים בכרבע ממניות החברה. הן לטייסים והן למכונאים יש נציגים בדירקטוריון החברה המחזיקים למעשה בזכות וטו על מינויו של המנכ"ל החדש של החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully