מחאת יוצאי אתיופיה

דעה: לא תקברו את הקהילה עם ועדות

הגזענות כלפי יוצאי אתיופיה מוכרת, אבל הממשלה מעדיפה לקבור את הבעיה והוציאה תעודת פטירה בשם "ועדה" מתוך זלזול במצוקות אמיתיות שממנה סובלת הקהילה

איינאו פרדה סנבטו
מחאת יוצאי אתיופיה במאי 2015 (צילום: ראובן קסטרו)

בעקבות מחאת ההמונים בחודש מאי 2015, הוקמה ועדת שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לבחון את טענות יוצאי אתיופיה על דיכוי מחשבתי, אפליה וגזענות המופגנת כלפיהם בכל המסגרות הקיימות בישראל מאז עלייתם לישראל. מאז הגיעו גלי עלייה מאתיופיה לישראל, הוקמו אין ספור ועדות שבדקו את הקהילה והמסקנות מתויגות בקלסרים רבים עם מסקנות לשינוי.

בשבוע שעבר הוקמה ועדת שרים כדי לבחון את טענות יוצאי אתיופיה על דיכוי מחשבתי, אפליה וגזענות המופגנת כלפיהם בכל המסגרות הקיימות בישראל מאז עלייתם לישראל. הועדה הוקמה בעקבות המחאות וההפגנות בירושלים ות"א במאי 2015, אז יצאה הקהילה בהמוניה וזעקה נגד הדיכוי והגזענות ובעד אפליה המכוונת.

ההפגנות שודרו לכל העולם וכלי תקשורת בישראל פתחו במשדרי חירום, העולם הזדעזע מהמראות הקשיים שהיו בכיכר רבין בו צעירים ושוטרים היו פצועים קשה. קהילה שלמה שיתקה את העורק המרכזי של המדינה בכך שחסמה את כביש איילון. מדינת תל אביב הפכה לשדה קרב. הציבור הישראלי הוותיק היה המום והיה חשש שזה עלול להיגמר ברצח ועלולה להיפתח מלחמת אזרחים.

ראש הממשלה ניסה להרגיע את הרוחות וכמה שרים וחברי הכנסת קפצו להפגנה בתקווה לזכות בתהילה תקשורתית, אך ציבור המפגינים שבע מהבטחות של מס שפתיים וליטופים בכתף והוא דחה את החיבוק הצבוע ודרש תוצאות.

תעודת פטירה בשם "ועדה"

מאז ההפגנה עברו תשעה חודשים. הקהילה קיוותה לאור התפרצות השתיקה הרועמת לתוצאות מעשיות בשטח מצד הממשלה, אך במקום זה הקימו ועדת בריחה ומריחה שתעמוד בראשו אמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים, מכאן יתגלגל העניין הכאוב לקלסרים והקהילה נשארת פצועה וחבולה קשות.

הגזענות שממנה סובלים יוצאי אתיופיה מוכרת ושקופה, אבל הממשלה מעדיפה להתעלם ומנסה לקבור את הבעיה ולכן הוציאה תעודת פטירה בשם "ועדה" מתוך זלזול במצוקות אמיתיות שממנה סובלת הקהילה בכל המסגרות הקיימות בישראל.

למרבה הצער, דווקא בתקופה שבה פרצו בעיות הקהילה כמו הר געש והציפו את המדינה, לא הייתה מנהיגות איתנה עם אכפתיות ודאגה לשילוב הקהילה בכנסת ליוצאי אתיופיה. הזירה הזו שיכלה להוביל שינוי לתיקון המעוות, הכשילה את הפתרון לבעיה משום שלא היה איש בכנסת שטובת הקהילה בוערת בנפשו. על הקהילה להשכיל ולא להפקיר את הזירה הזאת בבחירות הבאות לכנסת ישראל.

עוד באותו נושא

כך מתכננת המדינה להתמודד עם בעיית אפליית יוצאי אתיופיה

לכתבה המלאה
הגזענות שממנה סובלים יוצאי אתיופיה מוכרת ושקופה (צילום: מתוך התערוכה לצלמי עיתונות, "עדות מקומית 2015")

לא כל אדם שעלה מאתיופיה בהכרח מחובר ומכיר את הבעיות והפתרונות. המיסיון הנוצרי מזרים כסף לכל מיני מיסיונרים שעלו לישראל בתחפושת יהודית ודרכם מנסה להכחיד את קהילת "ביתא ישראל" באמצעות כסף, כלומר בעל המאה הוא בעל הדעה .

הקהילה אמנם קטנה אך אינה אומרת נואש. על ראש הממשלה ושרי הממשלה להפסיק להתחבא מאחורי מילים יפות חסרות תוכן ולהתחיל להניע מהלך שיביא את השינוי המיוחל להשתלבות יהודי אתיופיה ללא תנאי בכל המסגרות. די עם קבירת הקהילה על ידי ועדות.


לפרסום מאמרים בוואלה דעות לחצו כאן

המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully