וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תצחקו תצחקו, זה יעזור לכם

16.11.2000 / 9:55

מחקר חדש מוכיח כי הצחוק אכן עוזר לבריאות. ראש החוקרים: "זה לא סתם חה חה חה, מדובר בצחוק בריא". הסיבה הרשמית: גז חנקן חמצני המרחיב את כלי הדם בזמן הצחוק; מישהו מכיר בדיחה?


מאת מוטי גל

תצחקו, כדאי לכם. בסוף זה ישתלם. כך לפחות על פי מחקר חדש. הצחוק עשוי להיות התרופה הטובה ביותר, כך טוענים היום חוקרים עת פרסומו של מחקר המוכיח כי אנשים שצוחקים לעיתים קרובות, סובלים משיעור נמוך יחסית של מחלות לב.

ד"ר מייקל מילר, ראש המרכז למניעת מחלות לב באוניברסיטת מרלינד בבלטימור, ארה"ב, יחד עם עמיתיו, מאמינים כי הצחוק משחרר כימיקלים אשר מרפים את כלי הדם. "זה לא סתם חה חה חה" אמר מילר, "מדובר בצחוק בריא".

לצורך מחקרם, ראיינו מילר ועמיתיו 150 חולים אשר סבלו מהתקפי לב או מחלות כלי דם בעבר. הם השוו את תגובותיהם של אלו, לקבוצה נוספת של 150 נחקרים אשר לא לקו במחלות לב. הנחקרים הועמדו בסיטואציות יום יומיות מבדחות. מהמחקר עולה כי אלו אשר לא סבלו מחלות לב וכלי דם היו גם אלו אשר הרבו לצחוק.

השערת החוקרים היא כי כימיקל המשוחרר במהלך הצחוק, והרכבו דומה לחנקן חמצני (NO, גז הצחוק) מביא גם להרחבת כלי הדם, ולמניעת היצרות העורקים המזינים חמצן לרקמות וללב. לדעת מילר ועמיתיו, גם רגשות של כעס ועויינות תורמים לתחלואת הלב: בזמן כעס התאים המרכיבים את השכבה הפנימית של כלי הדם משחררים חומרים כימיים הגורמים להתכווצות כלי הדם. עתה מקווים החוקרים לערוך מחקר נוסף אשר יבדוק את הרכבם של החומרים הכימיים המשתחררים בזמן צחוק וכעס.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully