וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זרוע מכנית הופעלה באמצעות מוח של קוף

15.11.2000 / 23:32

בניסוי שערכו מדענים אמריקאים הצליחו לרשום את האותות העצביים שמשדר הקוף כך שזרוע אלקטרונית תחקה את תנועותיו; הגילוי יהווה פריצת דרך עבור הנכים שיוכלו להפעיל גפיים אלקטרוניות בעזרת מוחם

מדענים מאוניברסיטה שבצפון קרוליינה ארצות הברית, השתמשו באותות ממוחו של קוף כדי להפעיל זרוע אלקטרונית. הפעולה הזו שנשמעת בלתי אפשרית נעשתה באמצעות מערכת עצבים מלאכותית. בזמן שהקוף הושיט את ידו כדי להרים פיסת מזון ממגש שהוצב לידו, התקשרה מערכת העצבים המלאכותית לראשה של החיה וחיקתה את הפעולה באמצעות האיבר המכני.

במסגרת הניסוי חיברו המדענים מערך אלקטרודות לחלק המוח של הקוף הידוע כאחראי לפעולות המוטוריות. באמצעותן נרשמו פעולות מוחו של הקוף. אחרי שנאספה כמות גדולה של אותות עצביים ממוח הקוף, הזינו אותם המדענים למחשב. המחשב "למד" את האותות וכיצד ליישם אותם לתנועת יד כך שבשלב הבא עקב אחרי כל תנועה של הקוף במדויק באמצעות הזרוע האלקטרונית.

זו לא הפעם הראשונה בה משתמשים בעולם המדע במתקן המבוסס על כוח מוחי בלבד, אולם לדברי המדענים, הניסוי הנוכחי היווה צעד קדימה לקראת תחכום השיטה. אחד הייעודים של המתקן העתידי הוא היותו מכשיר עזר לנכים. הם יוכלו להשתמש בגפיים תותבות ולהפעיל אותם באמצעות הוראות ישירות ממוחם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully