פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "מסורת מכוערת": שני כבישים בלתי חוקיים נסללים במטה בנימין

   הכבישים הנסללים בענתות ובאזור נופי פרת עוברים בחלקם על אדמות פרטיות של פלסטינים בכפר ענאתא. לדברי המנהל האזרחי, לאחד הכבישים הוצא צו הריסה ולשני הוצא צו להפסקת עבודה. חוקר קרקעות: "הרשויות והמתנחלים נוהגים בהפקרות ברכוש פלסטיני"

   אדמות פלסטיניות באזור ענתות. ינואר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , דרור אטקס)
   הדרך החדשה שנסללת קצרה יותר. תוואי הכביש בענתות (צילום: דרור אטקס)

   שני כבישים נסללים בימים אלו בהתנחלויות במועצה האזורית מטה בנימין, על אף שהם עוברים בחלקם באדמות פלסטיניות פרטיות. לדברי המנהל האזרחי, לאחד הכבישים הוצא צו הריסה ולשני צו הפסקת עבודה. אחד הכבישים נסלל בין שתי שכונות בהתנחלות ענתות, שעד כה המעבר בין שתיהן היה דרך הבתים באחת השכונות. כעת, נסללת דרך קצרה יותר מחוץ לשכונה. אורכו של הכביש כ-320 מטרים ורוחבו כ-15 מטרים והוא עובר באדמות פרטיות של תושבי הכפר ענאתא הפלסטיני.

   העבודות על הכביש החלו כבר ב-2012, אך המנהל האזרחי הוציא צו להפסקת העבודה. בתקופה האחרונה חודשו העבודות ויו"ר מועצת הכפר עתר לבג"ץ בדרישה להוציא צו על תנאי וצו ארעי וביניים נגד העבודות על אדמות בכפרו.

   נופי פרת, ינואר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , דרור אטקס)
   "נמסר צו הפסקת עבודה". הכביש הנסלל באזור נופי פרת (צילום: דרור אטקס)

   כביש נוסף נבנה באזור נופי פרת, והוא מוביל למאחז בלתי חוקי סמוך שנבנה על אדמות מדינה, אך המבנים בו נבנו ללא היתר כמחויב בחוק. המאחז הוקם ב-2014, אז גם החלו העבודות לסלילת הכביש ובמקום ישנם שני מבנים בתוך שטח חקלאי מגודר. לוואלה! NEWS נודע כי בימים אלו נעשים ניסיונות להסדיר את מעמד המאחז. לאחרונה החלו עבודות להרחיב את הכביש שאורכו 780 מטרים. כ-240 מטרים מהכביש עוברים על אדמות פרטיות של פלסטינים, גם הן בכפר ענאתא.

   דרור אטקס, חוקר קרקעות בגדה אמר כי "הממשלה הנוכחית אומנם חדשנית בכל הקשור לנבזות והאלימות שהיא מפגינה ביחס לכל קול עצמאי וביקורתי בתוך החברה הישראלית, אך לפחות בכל הקשור ליחסה לאכיפת חוק נגד ההפקרות שבה הרשויות והמתנחלים נוהגים ברכוש פלסטיני בגדה, היא ממשיכה מסורת ארוכה ומכוערת של ממשלות קודמות".

   אדמות פלסטיניות באזור נופי פרת. ינואר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , דרור אטקס)
   תוואי הכביש בנופי פרת (צילום: דרור אטקס)

   מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה כי "הדרך הבלתי חוקית באזור ענתות מוכרת למנהל האזרחי ונמסר נגדה צו הריסה. באשר לדרך המובילה אל המבנים (המאחז ליד נופי פרת – ש"ב) צו הפסקת עבודה נמסר ב-5 בינואר ומאז נערכו במקום שני סיורי פיקוח על מנת לוודא כי הצו אינו מופר".

   נופי פרת, ינואר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , דרור אטקס)
   אזור נופי פרת (צילום: דרור אטקס)
   נופי פרת, ינואר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , דרור אטקס)
   (צילום: דרור אטקס)
   נופי פרת, ינואר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , דרור אטקס)
   (צילום: דרור אטקס)