"כנופיית הקשישים": הורשעו מבצעי "השוד הגדול בהיסטוריה האנגלית"

שוד הזהב, היהלומים והמזומנים בשווי 20 מיליון דולר שאירע בחג הפסחא בשנה שעברה תוכנן בקפידה על ידי חבורת פנסיונרים. אחד מהם אף נסע באוטובוס לזירת הפשע תוך שהוא מנצל את הטבת הפנסיה שלו. היום הורשעו שלושה מחברי הכנופיה

רויטרס
14/01/2016
ספק 500

שלושה גברים הורשעו היום (חמישי) במקרה השוד הגדול ביותר בהיסטוריה של המשפט האנגלי – פשיטה נועזת על בית כספות באזור היהלומים של לונדון – שהובל על ידי פנסיונרים, שמאחוריהם חיים שלמים של פשע.

כחלק ממזימה שתוכננה בקפידה פרצה הכנופיה, שכונתה "כנופיית הקשישים", לכספת של בניין "האטון גרדן" לכספות במהלך חג הפסחא בשנה שעברה. הם נכנסו דרך פיר המעלית וירדו מטה לכספת הראשית, שם הם השתמשו בציוד כבד כדי לקדוח חור בקיר בטון. משלא הצליחו, החליטו לחזור ביום הבא ולרוקן 73 קופסאות פיקדונות שבהם היו מזומנים, תכשיטים וזהב בשווי של 14 מיליון ליש"ט (20 מיליון דולרים). כשליש מהשלל הוחזר – כולל חלק ממנו שהוסתר מתחת למצבות בבית קברות בצפון לונדון.

בריאן רידר, בן 76, זקן הכנופיה ואחד מראשיה, הגיע לזירת הפשע באוטובוס שבו נסע בחינם בשל העובדה שהוא פנסיונר. רידר הוא אישיות ידועה בעולם הפשע וריצה מאסר ב-1983 בגין מעורבותו בשוד כספת בנמל התעופה היתרו. באותו שוד נגנבו מטילי זהב, בשווי כולל של מיליוני ליש"ט.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - הרופאים ממליצים והמטופלים מרוצים

מוגש מטעם בי קיור לייזר
ראשי הכנופיה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות משטרת בריטניה)

שוד הכספות הצית מחדש זיכרונות נוסטלגיים על פשעים מפורסמים אחרים כמו "שוד הרכבת הגדול" ב-1963, כש-12 חברי כנופיה הקימו מארב לרכבת הלילה של הדואר המלכותי, מקרה שהיה להשראה לכמה סרטים. חוקרי התיק אמרו כי הכנופיה אולי מבוגרת אך חבריה הם גברים מסוכנים שהורשעו בשרשרת מקרי שוד מזוינים. עורך הדין של אחד מחברי הכנופיה טען כי השוד ב"האטון גרדן" עשוי להפוך לסרט שנושא את השם "קשישים רעים". "אי אפשר להתעלם מהעובדה כי אנשים אלה קשוחים שעשו קריירה מפשע", ציין החוקר קרייג טרנר. "יש להם היסטוריה ארוכה של פעילות פלילית בעברם".

בערב שניים באפריל 2015, נפגשה הכנופיה בזירת הפשע והורשו להיכנס דרך יציאת החירום על ידי אדם בעל שיער ג'ינג'י שידוע בשם "בזיל" שטרם זוהה ועדיין לא נתפס. המשטרה הכריזה על פרס בשווי 20 אלף ליש"ט על ראשו.

אף שהם ניתקו את האזעקות, אחת מהן הופעלה. מאבטח שהגיע לזירה לא מצא בה דבר מחשיד והמשטרה לא שלחה לבניין אף שוטר – טעות שגרמה לארגון להתנצל עליה. הכנופיה החלה אז את התהליך הארוך של קידוח קיר הבטון בעובי 51 סנטימטרים, אך בהתחלה לא הצליחו להיכנס פנימה משום שהארון שהכיל את קופסאות הפיקדונות הפריע בדרך.

הקידוח בקיר הבטון וקופסאות הפיקדונות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות משטרת בריטניה)

ביום הבא הם חזרו עם כלים חדשים והצליחו להזיז את הארון מהדרך. הם חדרו לתוך חדר הכספת ופתחו 73 קופסאות מתוך 999. החוקרים הצליחו לאתר מכונית מרצדס לבנה, שהובילה לחשיפת ראשי החוליה: רידר, ג'ון קולינס בן 75, טרי פרקינס בן 67 ודניאל ג'ונס בן 60.

שתי הדמויות המרכזיות בשוד הודו בקשירת קשר לביצוע השוד בספטמבר. שניים נוספים, וויליאם לינקולן בן 60 וקארל ווד בן 58 הורשעו כאמור היום בבית המשפט וולוויץ' קראון בעבירה דומה, בעוד יו דויל בן 48 הודה בהסתרת השלל הגנוב. גבר נוסף נוקה מכל מעורבות, בעוד בתו של פרקינס וגיסה הודו בקשירת קשר להסתרתו.

"זיהוי פלילי לטיפשים"(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות משטרת בריטניה)
מתוך מצלמות האבטחה(צילום: AP)

בעקבות התגלית, החלה המשטרה במעקב ובתצפיות על החשודים שנפגשו בבתי קפה ופאב בצפון לונדון, שם גם תכננו את השוד. בפגישות דנו החשודים במה עליהם לעשות עם השלל. כשהחוקרים עצרו את הכנופיה, הם מצאו עמם מכונת התכה קטנה, ציוד לבדיקת יהלומים וכלים להפרדת זהב מיהלומים. הם גם מצאו פריטים נוספים, בהם ספר "זיהוי פלילי לטיפשים". התכשיטים שנגנבו נמצאו בשקית שהוסתרה במצבות של אביו ואחיו של שותפו של ג'ונס. ראשי הכנופיה הודו במעשיהם בספטמבר. גזר הדין יינתן לכנופיה בחודש מרץ.

חלק מהשלל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות משטרת בריטניה)
כנופיית הקשישים ביצעה שוד כספות בבניין האטון גרדן בלונדון, בריטניה, ינואר 2016(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות משטרת בריטניה)
דלת הכספת ולצדה החור שקדחו(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully