וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרב ההסברה 1: הפיץ את "תמונות הלינץ'" ברשת - ופוטר

15.11.2000 / 19:21

עובד חברת "ביפר" שלח את התמונות לאלפי המכותבים ברשימת הדואר האלקטרוני העולמית של מוטורולה; ימים ספורים לאחר מכן הצטרף למעגל האבטלה; העובד: פרסום התמונות חשוב; מוטורולה: הוא השתמש בדואר לצרכיו הפרטיים; והתמונות? בכלל לא בטוח שהן אותנטיות

מאת מוטי גל וגלי סימן-טוב

לפני מספר ימים הופצו דרך הדואר אלקטרוני תמונות ששויכו, על פי הטענה, לקורבנות הלינץ' ברמאללה. את התמונות, מסתבר, הפיץ עובד חברת הזימוניות "ביפר תקשורת", דרך רשימת הדואר האלקטרוני העולמית שברשות החברה. מספר ימים מאוחר יותר הוא פוטר מעבודתו.

האיש, שעבד בתחום מערכות המידע בחברה, קיבל לפני כשבוע לתיבת הדואר האלקטרוני במחשבו שבסניף החברה ברמת גן, תמונות מזעזעות, בהן נראות גופות מרוטשות. שולח התמונה כתב כי מדובר בגופות חיילי צה"ל שצולמו מיד לאחר הלינץ'. העובד החליט להעבירה לעשרות אלפי עובדי "מוטורולה", חברת האם של ביפר, ברחבי העולם, באמצעות הדואר האלקטרוני המשמש אותו בעבודה. מיותר לציין כי הדבר גרם לתמונות להגיע למיליוני אנשים במהירות שיא.

האיש אסף את רשימת תפוצת עובדי מוטורולה העולמית, והחל לשלוח את התמונות לנמענים באירופה, ארצות הברית, מרוקו, ערב הסעודית, כווית, בחריין, איחוד האמירויות ועוד. כעבור מספר דקות החל מנכ"ל "ביפר", צבי חלפין, לקבל תגובות נזעמות מראשי סניפי מוטורולה בעולם. מנכ"ל "מוטורולה ישראל", שקיבל אף הוא תגובות נזעמות, החליט לפטר את העובד מיידית. אנשי המחשבים של החברה ניסו לעצור את המשך תפוצת המייל - אך לשווא.

הודעה בדואר האלקטרוני: "יהודון מלוכלך"

דקות לפני פיטוריו, החלו תגובות להגיע גם למחשבו של העובד: "יהודון מלוכלך", "תראה מה שאתם עושים לערבים", ועוד. בתגובה אמר העובד לוואלה! חדשות: "חשוב לפרסם את התמונות האלו, זו זכות הציבור לדעת מה קרה בדיוק ברמאללה, והרגשתי שזו חובתי, אבל עכשיו אני מצטער מאד השתמשתי בכלים לא נכונים לשם כך, וגרמתי נזק לחברה ולעצמי".

השולח אגב, לא בדק האם התמונות אותנטיות. גורמים שונים טוענים כי יתכן שמדובר בתמונות ישנות של מחבלים מלבנון וכי העובדה שהחיילים עטופים במדים מנומרים ודובונים מעידה כי לא מדובר בקורבנות הלינץ'. דובר צה"ל מסר בתגובה כי הוא "מבקש להביע שאט נפש מפרסום תמונות מהסוג שהופץ באינטרנט. המראות בתמונות חורגות מגבול הטעם הטוב ואינן משרתות את הציבור. פרסומן מהווה פגיעה בכבוד החללים ובבני משפחותיהם".

דוברת "מוטורולה", ירדנה אסטל, מסרה כי "על פי נוהלי החברה, אסור שימוש בדואר אלקטרוני שלא למטרות עבודה". מנכ"ל חברת ביפר, צבי חלפין, אמר לוואלה! חדשות כי אינו מגיב על עניינים שבין החברה לאחד מעובדיה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully