וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המתנחלים: נגבש חזית בממשלה נגד פינוי המאחזים

9.10.2002 / 13:43

מועצת יש"ע פועלת להביא לכך ששרון יורה לבן אליעזר להפסיק את הפינוי; כמו כן תובעים במועצה להביא את הסוגיה לדיון בממשלה; אתמול פינה צה"ל שני מאחזים בלתי חוקיים באזור אריאל

מועצת יש"ע פועלת לגיבוש חזית בממשלה שתביא להפסקת פינוי המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים. ממועצת יש"ע נמסר כי מטרתה היא לשכנע שרים לדרוש מראש הממשלה, אריאל שרון, שיורה לשר הביטחון, בנימין בן אליעזר, להפסיק את פינוי המאחזים. כמו כן תובעים במועצת יש"ע, ששר הביטחון יעמוד בהתחייבותו ויביא את סוגיית המאחזים לדיון בממשלה.

כתבי "הארץ" עמוס הראל ונדב שרגאי מוסיפים:

אנשי מועצת יש"ע פעלו אתמול ושלשום בניסיון לשכנע את שרון לטרפד את הוראת בן אליעזר. ואולם צה"ל פינה אתמול, לפי הוראת שר הביטחון, שני מאחזים בלתי חוקיים שהקימו מתנחלים בגדה המערבית. המאחזים, שלא היו מאוישים וכללו מספר מכולות, פונו ללא התנגדות. שני המאחזים נמצאים באזור קדומים-אריאל. בתחילה פורסם כי פונו שלושה מאחזים.

לפי התוכנית במשרד הביטחון, יפונו בין 20 ל-30 מאחזים בתקופה הקרובה, חלקם מאוישים. מקורות ביטחוניים אמרו כי בשלב הראשון יפונו מאחזים בלתי מאוישים, אך קיימת כוונה לפנות גם כמה מאחזים שבהם מתגוררים צעירים ומשפחות. במערכת הביטחון אמרו כי בהחלטה על סדר הפינוי תובא בחשבון האווירה השוררת באזורים השונים. כך, סביר כי היום לא ייעשה ניסיון לפנות מאחזים באזור ההתנחלויות מעון וכרמל (שם יש כמה חוות שהוגדרו כבלתי חוקיות), בשל הפיגוע שבו נפצעו אתמול באותו אזור ארבעה אזרחים ישראלים.

מועצת יש"ע, בתיאום עם שר הביטחון, כ-20 מאחזים שלא היו מאוישים. בדיקה שערכה תנועת "שלום עכשיו" מאוחר יותר העלתה כי המתנחלים מיהרו להציב מחדש חלק מהמאחזים, לאחר שהתקשורת סיימה לתעד את פינויים.

"תעודת הכשר על מתינות מדינית"

שר הביטחון אמר באחרונה, בשיחות עם מקורביו, כי הוא אינו רואה עצמו מחויב לקבל אישור לפינוי המאחזים מראש הממשלה או מהממשלה, כיוון שהיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, קבע כי הם בלתי חוקיים. הכוונה היא לפנות את המאחזים בלא עימותים, ככל האפשר, אולם נראה שגם אם יגלו המתנחלים התנגדות בחלק מהמקומות, יקבלו צה"ל והמשטרה הנחיה לפעול.

בגדה קיימים, על פי אומדנים שונים, בין 90 ל-100 מאחזים, במה שמתואר כ"דרגות שונות של אי חוקיות". המאחזים פרושים בעיקר באזור שכם, רמאללה וחברון. ברוב המקרים, השלימה מערכת הביטחון עם קיומם של המאחזים הוותיקים והמבוססים יותר, שעלו על הקרקע לפני כחמש שנים, והממשלות השונות אף פעלו ל"הלבנת" (מתן מעמד חוקי לאחר מעשה) חלק מהמאחזים.

נראה כי החלטתו של שר הביטחון אינה נעדרת שיקולים פוליטיים. בסביבתו מעריכים כי מהלך נרחב, בהנחייתו, לפינוי מאחזים בשטחים יתקבל היטב בשמאל ויסייע לו במאבק הפנימי במפלגת העבודה, מול ח"כ חיים רמון וראש עיריית חיפה עמרם מצנע. במועצת יש"ע השמיעו הערכה דומה, ואמרו כי בן אליעזר מנסה להנפיק אצל מצביעי "העבודה" תעודת הכשר על מתינות מדינית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully