וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נקמת היורמים

15.11.2000 / 17:41

שתי הצעות חוק האוסרות אפלייה בכניסה למקומות בידור עברו אתמול בקריאה ראשונה; חבר הכנסת אלי בן מנחם, ממגישי החוק, הציע להטיל על העבריין עד שתי שנות מאסר בפועל וקנס בסכום של כחצי מיליון שקלים; בעלי המועדונים לא מתרגשים הם מעדיפים להמתין שהחוק יעבור

מאת גלי סימן-טוב

מי לא מכיר את פעולת הסינון האכזרית של הסלקטורים, הניצבים בפתחו של מועדון ומותירים בפעולת אצבע אחת גדוד של אנשים מאוכזבים שקיוו לרקוד בפנים ונותרו בחוץ.

מסוננים שימו לב: הגיע העת לזקוף ראשים וללבוש את בגדי המועדונים - חברי הכנסת בדרך אליכם.

שתי הצעות חוק של חברי הכנסת אופיר פינס ואלי בן-מנחם (ישראל אחת), האוסרות אפליה בכניסה למקומות בידור, עברו אתמול בקריאה ראשונה בכנסת. למרות ששתי ההצעות דומות בתוכנן ומתירות סינון על בסיס גיל בלבד, הן הוגשו בנפרד.

הצעתו של פינס מתונה יותר, אוסרת על פעולת הסינון ולא מציעה דרכי אכיפה. מנגד הצעתו של בן מנחם, מתמקדת דווקא בענישה ומציעה להטיל מאסר בפועל וקנס כספי על כל מי שיאסור כניסה למקומות הבילוי. לפי הצעה זו העבריין עשוי להישלח לשתי שנות מאסר ולהיקנס בכחצי מיליון שקלים.

"הסלקטורים במועדונים מזכירים תקופות אפלות בהיסטוריה האנושית, כשהנאצים השתמשו במושג הסלקציה להפריד בין יהודים לבין בני הגזע הארי. לאחר שהחוק יעבור ידעו בעליהם של מקומות בילוי שהם עלולים לשבת בכלא על גזענות פושעת אם יאפשרו אפליה" סיפר ח"כ בן-מנחם, שהגיע למסקנה הנחרצת לאחר שסייר במועדונים ברחבי הארץ על מנת לחוש מקרוב את תחושת האכזבה.

גם חבר הכנסת אופיר פינס, לא יכול היה להימנע מההשוואה למורשת היהודית. "לא יתכן כי במדינה דמוקרטית ונאורה יהיה אפשר לאפלות אנשים על בסיס גזעני. אנשים נאלצים לעבור יום-יום סלקציה משפילה שפוגעת שבעתיים נוכח מורשת העם היהודי"

ולמרות האיום, במועדונים לא נרשמת התרגשות גדולה. רוברט, מבעליו של מועדון ה"זום" התל-אביבי מעדיף לדאוג רק כשיהיה צורך: "זו רק קריאה ראשונה והחוק עוד רחוק מלהתקבל. צריך לראות מה ההשלכות של שני החוקים הללו, ומי יצטרך לתת את הדין עליהם". גם אמצעי הענישה לא מצליחים להפחיד אותו, "אין לי בעיה שהאיסור היחיד לכניסה למועדון יהיה רק על בסיס גיל. אנחנו משתדלים להכניס כל אחד למועדון ללא קשר למראה או ללבוש, אבל חשוב שאנשים לא יאבדו פרופורציות. נראה לי שלהכניס אדם לשנתיים מאסר רק בגלל שלא הכניס אדם שנראה כמחפש צרות, היא פשוט לא נכונה וחסרת פרופורציה".

שתי ההצעות עברו לוועדת החוקה של הכנסת להמשך הליכי החקיקה במהלכה הן יאוחדו ויועברו לקריאה שניה ושלישית. אם הן יצליחו לעבור את הסינון של המערכת הדמוקרטית ויתקבלו, דלתות המועדונים יוותרו פתוחות בפני כ-ו-ל-ם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully