וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לחקור הקשר בין הזיהום בצפון לשיעורי התחלואה הגבוהים"

תמר נהרי

9.10.2002 / 11:39

מממצאים שנחשפו בטכניון עולה: בצפון מתים יותר בני אדם ממחלות לב, שבץ מוחי, סרטן ריאות, מחלות כליה ומחלות כבד מאשר בכל אזור אחר בארץ; ארגוני סביבה לכנסת: להקים ועדת חקירה

הקואליציה לבריאות הציבור בחיפה והצפון קוראת לכנסת ליזום הקמת ועדת חקירה, שתבחן את מה שהיא מכנה "קשר השתיקה" של משרדי הממשלה לנוכח הממצאים החמורים הקושרים את זיהום האוויר בצפון לשיעור החריג של חולי סרטן באזור. חברי הקואליציה טוענים כי בידי משרד הבריאות נתונים ודו"חות שאינם מתפרסמים בפומבי, המוכיחים קשר זה בצורה חד משמעית.

הקואליציה מבקשת שהוועדה תחקור מדוע לא נעשה עד היום דבר כדי למנוע את הפגיעה החמורה באוכלוסיית הצפון, ומדוע שתק משרד הבריאות ולא פעל להפחתת הנזק, למרות שהוא עצמו פירסם נתונים המצביעים על שיעורי התחלואה הגבוהים במאמרים מדעיים כבר לפני יותר מעשר שנים.

קריאת הארגונים באה בעקבות יום עיון שנערך אתמול בטכניון, והתמקד בזיהום סביבתי והשלכותיו על בריאות הציבור. ביום העיון נחשפו נתונים ממחקר על תמותה ממחלות שנערך על ידי משרד הבריאות בשנים 1994-1987. על פי הנתונים שנחשפו בכנס, בצפון המדינה מתים יותר בני אדם ממחלות לב, שבץ מוחי, סרטן ריאות, מחלות כליה ומחלות כבד מאשר בכל אזור אחר בארץ. לטענת הדוברים בכנס, גם נתוני משרד הבריאות מהשנים 1997-1996, מראים ששיעור התמותה ממחלות אלה גבוה יותר באזור חיפה בכ-15 אחוז יותר מאשר באזורים אחרים בישראל.

"אפליה מתקנת לצפון"

חברי הקואליציה אמרו היום כי נתונים שערכו מומחים ממשרד הבריאות עוד בשנות ה-80 המוקדמות, מצביעים על כך שכבר אז היו בידי המשרד נתונים המצביעים על קשר מובהק בין גורמים סביבתיים לבין השיעור החריג של תמותה מסרטן, מחלות לב וכלי דם בצפון.

לטענתם, מאז שנת 1992 משרד הבריאות אינו מפרסם את נתוני התחלואה באזור הצפון. הארגונים דורשים ממשרד הבריאות לפרסם לאלתר את כל הנתונים שבידיו, ולערוך מחקר מעמיק שיבדוק בצורה אמינה וחסרת פניות את הקשר בין זיהום האוויר, המים והקרקע באזור מפרץ חיפה לבין שיעורי התחלואה והתמותה הגבוהים מסרטן ומחלות לב באזור זה.

הקואליציה דורשת גם מהמשרד לאיכות הסביבה, הקובע את תקני פליטת המזהמים המותרים למפעלי תעשיה, בתי הזיקוק וחברת החשמל, לקבוע לאזור הצפון תקן מחמיר במיוחד, הנמוך במחצית מהתקן הארצי. זאת, במטרה להעניק לצפון "אפליה מתקנת" – שתחזיר את אחוזי התחלואה באזור לממוצע הארצי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully