וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

20 אחוז מעובדי ההיי-טק הם בעלי השכלה בסיסית בלבד

15.11.2000 / 16:48

במחלקת המחקר של בנק ישראל סבורים כי יבוא עובדים זרים בתחומי התוכנה יפגע בתמריץ לקדם הכשרתם של ישראלים ויקטין התרומה של הענפים המתקדמים להקטנת האבטלה

למרות שענפי התעשייה עתירי ההשכלה מבוססים על כח אדם משכיל, 20 אחוז מהעובדים המועסקים בהם הם בעלי השכלה של עד 12 שנות לימוד. נתונים אלה נמסרים היום על ידי מחלקת המחקר של בנק ישראל.

עוד נמסר כי משקל היצוא בפדיון ענפי התעשייה נמצא במגמת עליה והגיע ל-35 אחוז השנה, לעומת 24 אחוז בשנת 1995. משקל היצוא בענפי התעשייה עתירי ההשכלה עלה בצורה בולטת והגיע לכ-64 אחוז השנה, לעומת 45 אחוז לפני חמש שנים.

במחלקת המחקר מסבירים בשנים האחרונות חל שינוי מבני בתעשייה, במסגרתו גדל משקלם של הענפים עתירי ההשכלה בסך התפוקה והיצוא התעשייתיים. שינוי מבני זה, יחד עם צמיחת התעשייה, בא לידי ביטוי בגידול התעסוקה בתעשייה, ובעיקר בתעסוקת עובדים משכילים.

עוד נמסר ממחלקת המחקר כי כ-30 אחוז מהמועסקים בתעשייה מועסקים בענפים עתירי השכלה. במחלקת המחקר מדגישים, כי גם בענפים עתירי ההשכלה והמעורבים מועסקים עובדים בעלי השכלה נמוכה ובינונית. כמחצית מהמועסקים בענפים עתירי ההשכלה והמעורבים הם בעלי 12 שנות לימוד לכל היותר וזאת, לעומת כ-70 אחוז בקרב המועסקים בענפים המסורתיים. 60 אחוז מעובדי ענפי התעשייה עתירי ההשכלה הם בעלי השכלה של 13 שנות לימוד ומעלה, בהשוואה ל-31 אחוז בענפי התעשייה המסורתיים.

בבנק ישראל סבורים כי יבוא עובדים זרים בתחומי התוכנה יפגע בתמריץ לקדם את ההכשרה של עובדים ישראלים בתחום זה, ויקטין את התרומה של צמיחת הענפים המתקדמים להקטנת האבטלה בקרב עובדים ישראלים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully