וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההצעה של דובק לא מקובלת על הפרקליטות

15.11.2000 / 16:10

דובק הסכימה שתוקם קרן פיצויים למי שלקה במחלות כתוצאה מעישון הסיגריות שייצרה החברה; תבקש מהממשלה להסיר את הפיקוח ממחירי הסיגריות ובכך להעלות את מחירן ולממן את הפיצויים; הפרקליטות: "להסדר השלכות כלכליות מרחיקות לכת על הכנסות והוצאות המדינה"

מאת אסף לוי

כל מי שפתח את העיתון הבוקר ואחרי שיעול קל ולח חשב שהנה סוף סוף הוא יוכל לדפוק את חברת הטבק 'דובק' ולקבל ממנה פיצויים על נזקי העישון שנגרמו לו, כדאי שיצנן את ההתלהבות, או לפחות יכבה את הסיגריה.

היום בצהריים פרסמה פרקליטות המדינה את הסתייגותה להסכם שנחתם אמש בבית המשפט המחוזי בתל אביב בין חברת הסיגריות דובק לבין אלה שתבעו אותה בגין נזקי העישון. על פי ההסכם, תקים דובק קרן למימון הפיצויים של מי שלקה במחלות כתוצאה מעישון הסיגריות שייצרה החברה. את הכסף, מאות מיליוני שקלים, לא תפריש החברה מכספה לקרן, אלא תבקש מהממשלה להסיר את הפיקוח על מחירי הסיגריות, ובעצם להעלות את מחירן וכך לממן את הפיצויים.

בהודעה שפרסמה הפרקליטות נאמר כי ההסדר המוצע "מעלה בעיות ציבוריות, חברתיות ומשפטיות כבדות משקל. להסדר השלכות כלכליות מרחיקות לכת על הכנסות והוצאות המדינה, אותן יש לשקול". לאור זאת העריכו משפטנים כי אין סיכוי שהממשלה תקבל את ההסכם ולמעשה תוותר על מקור הכנסה משמעותי. "בהסכם הזה הצליחה דובק גם להסיר מעצמה אחריות לנזקים, גם לא לשלם עליהם פיצויים וגם לצאת כאילו היא חברה הומנית ומוסרית", אמר משפטן בכיר המכיר את הפרשה.

ההסכם המדובר הושג לאחר משא ומתן ממושך בין עו"ד גידי פרישטיק, שהגיש את התביעה הייצוגית נגד החברה לפני כשלוש שנים בשמם של כ-80 מעשנים שניזוקו, לבין עורכי הדין יחיאל גוטמן ויואב בן דרור שמייצגים את דובק. על פי ההסכם מסירה חברת הסיגריות מעצמה את האחריות לנזקים והיא מסכימה להסדר מטעמים אנושיים בלבד.

עמדת המדינה המפורטת והרשמית תובא לידיעת הצדדים בעוד כחודש "לאחר היוועצות של כל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully