ועד ראשי האוניברסיטאות: החרם על ישראל יופנה גם כלפי מדינות אחרות

הוועד פנה לאגודה האנתרופולוגית האמריקנית שאישרה בחודש שעבר חרם אקדמי על ישראל בניסיון לעצור את ההחלטה. "גורמים פוליטיים, כוחניים ואינטרסנטיים מזינים אתכם במידע מעוות, מגמתי ושקרי", כתבו

צילום: שלומי גבאי, עריכה: ניר חן

ועד ראשי האוניברסיטאות בארץ שלח היום (שני) מכתב לנשיאת האגודה האנתרופולוגית האמריקנית, בניסיון לעצור את ההחלטה להחרים את האוניברסיטאות בישראל. ההצעה התקבלה על ידי האגודה בחודש שעבר והיא תובא לאישור כלל חברי האגודה, 12 אלף חברים, באפריל הקרוב.

במכתב שנשלח לנשיאת האגודה, פרופ' אליס ווטרסטון, ועליו חתומים נשיאי שבעת אוניברסיטאות המחקר בישראל נכתב כי "ההצעה מציגה תמונה מעוותת של המציאות במדינת ישראל. האוניברסיטאות בישראל פתוחות לכלל הסטודנטים, יהודים וערבים כאחד, חלק ניכר בהן הם ערבים, וקיים בהן שוויון מלא בקרב כל הסטודנטים והחוקרים באשר הם".

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה
מפגינים בצרפת קוראים לחרם על ישראל (צילום: AP)

עוד נכתב כי "המחקר והשיח האקדמי בישראל פועלים בהתאם לעקרונות האתוס והחופש האקדמי באופן שהינו בלתי מוטה וחף מנטיות אידיאולוגיות או פוליטיות. באוניברסיטאות ישנם בעלי תפקידים וחוקרים בכירים, ערבים ויהודים, המהווים חלק אינטגראלי מהאוניברסיטאות, ועובדים וחוקרים זה לצד זה, כאשר ניצבת לנגד עיניהם מטרה אחת, והיא קידום המחקר והידע.

"באופן אירוני ואבסורדי, דווקא אלה התומכים בחרמות, הם המערבים את הפוליטיקה, השנאה והגזענות ומנסים להכניסן לאקדמיה הישראלית. כך, הם במו ידיהם יוצרים פילוג שאינו קיים", הוסיפו יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא, נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן ששון, נשיא אוניברסיטת בר אילן פרופ' דניאל הרשקוביץ, נשיא מכון ויצמן פרופ' דניאל זייפמן, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון פרופ' רבקה כרמי, נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסי קלפטר ונשיא אוניברסיטת חיפה עמוס שפירא.

"כל עולם המחקר ישלם מחיר על צעד מיותר ונמהר זה"

ראשי האוניברסיטאות הוסיפו כי העומדים מאחורי ההצעה הם "גורמים אינטרסנטיים שמובילים שנים ארוכות קמפיין אגרסיבי, דמוני ושקרי נגד מדינת ישראל. אותם גורמים הם גם אלה המפיצים בזדון השמצות ושקרים נתעבים על ישראל בכלל ועל האקדמיה הישראלית בפרט, תוך ניסיון להציג עצמם כלוחמי זכויות וצדק. תנועת ה-BDS מובילה בשנים האחרונות קמפיין אקדמי, כלכלי ותרבותי המסית לשנאת ישראל, שמטרתו היא פגיעה במדינה היהודית. גורמים אלה, פוליטיים, כוחניים ואינטרסנטיים מטעים אתכם ומוליכים אתכם שולל. הם מזינים אתכם במידע מעוות, מגמתי ושקרי, שאין לו שום אחיזה במציאות, אשר נישא על גבי פופוליזם ושנאה.

"כאשר משתמשים בכלי החרם, אף חוקר ואף מוסד אינו חסין. זהו כלי שאין לו מקום במחקר הבינלאומי"

"סבורים אנו כי תסכימי כי להצעות מסוג זה אין מקום באקדמיה", כתבו לווטרסטון. "המחקר האקדמי בעולם והצלחתו מושתתים על שיתוף פעולה בין-מוסדי ובינלאומי ללא גבולות וללא הגבלות, חף מפניות אידיאולוגיות או פוליטיות, ולא לבניית מחיצות". הם מווטרסטון: "הציגי דברים אלו בפני חברי האגודה בטרם קבלת ההחלטה. תמיכה בהצעה זו ואישורה, עלולים לגרום לחברי האגודה לפעול בניגוד לדרך האקדמיה בה אנו מאמינים".

לבסוף כתבו כי החרם על ישראל, סופו שיופנה גם כלפי מדינות אחרות. "היום אצבע החרם מופנית לעברנו, אך בעתיד היא עשויה להיות מופנית למדינות אחרות ולמוסדות אחרים ברחבי העולם", כתבו. "כאשר משתמשים בכלי החרם, אף חוקר ואף מוסד אינו חסין. זהו כלי שאין לו מקום במחקר הבינלאומי וסופו שכולם, ללא יוצא מן הכלל, יפגעו ממנו. בסופו של יום כל עולם המחקר ישלם מחיר על צעד מיותר ונמהר זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully