וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל שוקלת לרכוש טייסת שלמה של מטוס החמקן המתקדם בעולם

13.12.2015 / 6:30

מטוסי F-35 מסוג B מסוגלים להמריא ללא שדה תעופה ולנחות במסלול אנכי, כמו מסוק. רכישת הטייסת, שמהווה פריצת דרך בקרב המודרני, תעניק לחיל האוויר עליונות מהותית ותאפשר לו לפעול גם אם חיזבאללה יפציץ את בסיסי צה"ל

צילום: לוקהיד מרטין, עריכה: גדי וינסטוק

פרסום ראשון: חילות האוויר הישראלי והאמריקני מנהלים בחודשים האחרונים דיאלוג בנוגע לרכישת טייסת של מטוסי חמקן שמסוגלים לנחות במסלול אנכי כמו מסוק, ולהמריא במסלול של כ-500 רגל ולא לשדה תעופה – כך נודע לוואלה! NEWS. המטוס, F-35 מדגם B STOVL תוצרת חברת "לוקהיד מרטין" האמריקנית, מיועד בין היתר להמראה מנושאות מטוסים ולנחיתה בהן. המנוע שלו ופיתוחים טכנולוגיים שהותקנו עליו מהווים פריצת דרך בקרב המודרני. הוא נחשב למטוס החמקן המתקדם בעולם.

רכישה של טייסת מהסוג הזה עשויה לשדרג מהותית את העליונות של חיל האוויר, שבתקופות מתוחות יוכל להסיט את מטוסיו לאזורים חשאיים יותר בזכות יכולות ההמראה והנחיתה. כיום, המטוס נמצא בתחילת שירותו בצבא ארצות הברית.

עד היום רכשה ישראל 34 מטוסי F-35 מדגם A, ויש לצה"ל אפשרות לרכוש 17 מטוסים נוספים. בשנים האחרונות עוסק חיל האוויר בהעלאת כשירותם של צוותי האוויר השונים, בדגש על טייסות הקרב, על רקע מרוץ החימוש של חיזבאללה ברקטות ובטילים. לפי ההערכות בישראל, המאגר של חיזבאללה עומד על יותר מ-130 אלף פריטים, מרביתם תוצרת איראן. חלק מן המערך הרחב, כולל גם טילי סקאד שמסוגלים לכסות כמעט כל מטרה ברחבי ישראל.

מטוס קרב F-35. AP
בזכות גמישות ההמראה והנחיתה, ניתן להסיט את המטוס לאזורים חשאיים/AP

השלב הבא של התחמשות חיזבאללה כולל רכש של טילים בעלי רמות דיוק גבוהות ביותר. יכולות מהסוג הזה מהוות איום ממשי על טייסת הקרב של צה"ל ועל מסלולי ההמראה בבסיסי חיל האוויר השונים. לפי הערכות במערכת הביטחון, ינסה חיזבאללה לפתוח את מלחמת לבנון השלישית במטח של אלף רקטות וטילים וינסה לפגוע בטייסות וביחידות הבקרה האוויריות.

לפיכך, תרגל החיל את כלל הבסיסים והמערכים כך שיפעלו תחת מטחי טילים, המראות ונחיתות של כלי טיס. אחד הלקחים שהופקו מהתרגול הוא דרך הפעולה בתרחיש שבו ייפגעו מסלולי המראה מטילים. צוותי עבודה מיוחדים שיוקמו, יתקנו את מסלולי ההמראה באמצעות חומרים מיוחדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully