וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרב ההסברה 2: הפלסטינים מציגים - משימה בלתי אפשרית

15.11.2000 / 11:26

על רקע המנגינה הידועה מציג הפורטל הערבי "ערוב" קליפ בו מוצגים חיילי צה"ל נלחמים מול "הצבא הפלסטיני האכזרי והחמוש" - ילדים; בין השאר מוצגות תמונות של ילדים עם כדור בראשם; על "התסריט" חתום אהוד ברק; מנכ"ל הפורטל: זו לא הסתה, זו מלחמת עצמאות לגיטימית

מאת לירון מרוז

המנגינה השחוקה מהסדרה הנודעת "משימה בלתי אפשרית" גוייסה לאחרונה גם לטובת התעמולה הפלסטינית. באתר האינטרנט "ערוב" מופיע קליפ המציג את האינתיפאדה, כפי שהיא נתפסת על ידי הפלסטינים, על רקע מנגינת הסדרה: מטרתם של חיילי צה"ל היא להילחם "בצבא אכזרי וחמוש בכבדות" של ילדים מפגינים זורקי אבנים. על חיילי צה"ל "לוודא שהאוייב חוסל לחלוטין ולירות על מנת להרוג".

החיילים בקליפ תמיד חמושים ויורים, ואילו את הפלסטינים מייצגים רק הילדים המפגינים. עורכי הקליפ לא היססו גם להראות תמונות קשות של נער שנורה בגבו וילד שכדור פגע בראשו.

לאחר התמונות מופיעים נתונים על הפצועים וההרוגים מהצד הפלסטיני: "יותר מ-140 נהרגו, 30 אחוז מהם מתחת לגיל 15, 7,000 נפצעו ו-15 אחוז מהם יישארו נכים לכל החיים". על רקע הנתונים הללו מופיעה המסקנה המתבקשת: "הכיבוש הישראלי חייב להיפסק. למחוק את הרצון הפלסטיני לעצמאות זוהי בהחלט משימה בלתי אפשרית. לפלסטינים זכות לחיות, זכות להכרה עצמית וזכות שיבה".

בסוף הקליפ מופיעים האנשים ש"עמדו מאחורי עשייתו": "תסריט: אהוד ברק, שחקנים ראשיים: הכוחות הבלתי מנוצחים של הצבא הישראלי, אפקטים מיוחדים: דם, במאי: שאול מופז, מפיק: ארצות הברית".

"המתנחלים הם מטרה"

"הקליפ מנסה להציג את הסיפור הפלסטיני בצורה אחרת", מסביר ענאן בשארה, מנכ"ל האתר "ערוב". "אנחנו יוצאים נגד התעמולה הישראלית שטוענת כי הפלסטינים משתמשים בילדים ושמים אותם בחזית. הילדים יוצאים לרחובות כי אכפת להם ואף אחד לא דוחף אותם. זה עדיין לא מצדיק שימוש בירי כי אבן זה לא נשק קטלני".

לדבריו של בשארה, התמונה שמוצגת היא התמונה האמיתית, כפי שהיא נראית מהצד הפלסטיני. "המציאות והמספרים מצביעים על כך. 180 הרוגים זאת מציאות של רצח שאפשר לקרוא לו המוני".

בנוגע לפיגועי ירי של פלסטינים נגד אזרחים ישראלים, בשארה מגנה אותם אך ממהר לסייג: "בסופו של דבר, ההתייחסות אל המתנחלים היא שונה. הם לא אזרחים תמימים, אלא אנשים שכובשים שטח. הם סוג של חיילים ומהבחינה הפלסטינית הם מטרה".

בשארה בפירוש לא רואה בקליפ הסתה כלשהי. "אם אתה רוצה להגדיר קריאה לקום ולהתגונן כהסתה, אז תגיד שזאת הסתה. מבחינתנו זאת מלחמת עצמאות. אנחנו לא נלחמים על תקציבים או מטר אדמה, אלא על מדינה, וזה לגיטימי".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully