וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק וערפאת הסכימו לחידוש המשא ומתן

15.11.2000 / 7:15

"מעריב מפרסם כי התהליך יתבסס על הצעת גישור אמריקאית; מקורבי ברק: הוא יסכים לדון בירושלים ובזכות השיבה, בתנאי שיסוכמו הנושאים הביטחוניים והטריטוריאליים; על פי ההצעה: צוותים מצומצמים ינהלו מו"מ חשאי, גם אם האלימות לא תיפסק; הערב דיון בטחוני בקבינט

לראשונה מאז פסגת קמפ דיוויד, מסכים ראש הממשלה לגבש עם הפלסטינים הסכם שלא יכריז על קץ הסכסוך. מקורביו מסרו כי ברק יהיה מוכן לדון בסוגיית ירושלים ובזכות השיבה, בתנאי שיסוכמו הנושאים הביטחוניים והטריטוריאליים.

"מעריב" מפרסם הבוקר כי נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, הגיש לברק וליושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, מסמך גישור, והשניים הסכימו לחדש את המשא ומתן על בסיסו. קלינטון לא העביר לשניים את המסמך עצמו, אולם הקריא להם את עיקרי ההבנות שהושגו בקמפ דיוויד בטלפון, עליהם מתבסס המסמך.

עיקרי מסמך הגישור כפי שהציג קלינטון לערפאת הם: העברת כ–94 אחוז מהשטח לפלסטינים; קביעת קוו גבול מדויק על ידי שני הצדדים; הסכמה פלסטינית לגושי התנחלויות בשטחים בריבונות ישראל; ישראל לא תכיר בזכות שיבה רשמית לפלסטינים, אולם תאפשר לכמה עשרות פלסטינים לחזור. בנושא ירושלים חזר קלינטון על ההצעה שהועלתה בקמפ דיוויד, לפני פיזור הפסגה.

ערפאת הבטיח לקלינטון כי הוא אכן מעוניין בפתרון מהיר של הסיכסוך, עד ה–20 בינואר. ערפאת חושש כי לאחר שקלינטון יעזוב את הנשיאות, יהיה לו קשה יותר להיכנס לבית הלבן.

אם יתחדש המשא ומתן ייתקלו הצדדים במספר בעיות: על פי הערכת הסי.איי.אי, ערפאת איבד שליטה על השטח, והוא לא מסוגל, בשלב זה, לעצור את האלימות. גם גורמי מודיעין בישראל נוטים להסכים עם הערכה זו.

מפאת הקושי לנהל מו"מ פומבי כאשר האלימות נמשכת, הוצע בוושינגטון מ"ומ חשאי במתכונת אוסלו. על פי ההצעה, קבוצה מצומצמת של ישראלים ופלסטינים תנהל את המו"מ, תגיע לנוסחה, ותציגה למנהיגים ולציבור כשתהיה מוכנה.

הערב ייכנס ברק את הקבינט לשיון על אופן התגובה הישראלית להסלמה בעימותים בשטחים. ההערכה היא כי מדיניות ההבלגה תימשך.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully