וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברה קדישא קוברת איברי אדם מתחת לקברי נפטרים

14.11.2000 / 22:54

תחקיר כלבוטק מגלה כי חלקי איברים מועברים מבתי החולים לבית העלמין ירקון; אנשי החברה קדישא לא מדווחים למשפחות הנפטרים על האיברים הנוספים; כיוון שלא מתבצע מיון בין האיברים יתכן כי נקברו חלקים שאינם יהודיים בבית הקברות, זאת בניגוד להלכה

מאת מוטי גל

רגעים ספורים לפני שהתחיל מסע הלווייתה של ד"ר אורית פורטוגז, קיבלה משפחתה הודעה על שינוי פתאומי של מיקום הקבר. תחקיר תכנית הטלוויזיה "כלבוטק", אשר שודר אמש מגלה כי חברה קדישא קברה בחלקת קברה המקורי של הנפטרת חלקי גופות של מנותחים שהועברו מבתי החולים.

מדי יום נערכים בבתי החולים ברחבי הארץ כריתות איברי חולים. על פי הדת היהודית, וגם על פי תקנות בריאות העם יש לערוך קבורה לחלקי האדם הללו, ולכן הם מאוחסנים במרתפי הקירור של בתי החולים. תחקיר כלבוטק גילה כי לא מתבצע כל מיון בין חלקי אדם של יהודים ללא יהודים וכי חברה קדישא קוברת את האיברים בבית העלמין ירקון.

יום שלישי, שבעה במרץ, 13:00. מידע אנונימי מזעיק את צוות הצילום לבית העלמין ירקון, לאיזור שש בבית הקברות, בו נמצא קברה המיועד של ד"ר אורית פורטוגז. בקבר הפתוח נמצאו חלקי איברים שנכרתו בחדרי הניתוח ונקברו בקברה של פורטוגז מבלי לידע את משפחתה. חפירה קצרה חשפה כי בעומק של מספר סנטימטרים הסתירו אנשי החברה קדישא כמות גדולה של איברי אדם.

המשפחה האבלה לא ידעה דבר אודות התוספת של החברה קדישא. אחד מעובדי בית העלמין ירקון מיהר לדווח לממונים כי סודם נחשף. רגעים ספורים לפני שיצא מסע ההלוויה, הודיעו אנשי החברה קדישא על שינוי במיקום הקבר.

"החוק מחייב את קבורת חלקי הגוף", אמר בתגובה מנכ"ל חברה קדישא, יהושע ישי, "יש מצוקה של קרקעות. אנחנו הולכים על קבורה רוויה, ואני לא רואה בעיה בלקבור חלקי גוף מתחת לבן אדם, וכך לנצל את משאבי הקרקע של ישראל". בתשובה לשאלה מדוע לא רואה חברה קדישא צורך אתי לדווח על למשפחת הנפטר על פעולותיה, ענה ישי כי הנחה את עובדי החברה להכין אתר מיוחד לקבורת איברים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully