וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרב הראשי הספרדי: "המרוקאים הם רודפי כבוד"

23.11.2015 / 6:45

בהקלטה שהגיעה לידי וואלה! NEWS נשמע הרב יצחק יוסף מדבר בגנות בני העדה. לפני כמה חודשים התייחס למנהגי המרוקאים וקבע כי הרבה מהם "יצאו מאשכנזים". מלשכתו של הרב נמסר: "ההקלטה מזויפת"

עריכה: מאיה בן ניסן

"המרוקאים רודפי כבוד" - כך התבטא הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף בשיחה פנימית שהקלטה שלה הגיעה לידי וואלה! NEWS. הרב יוסף, בנו של מנהיג ש"ס המנוח הרב עובדיה יוסף, שמכהן גם כנשיא בית הדין הרבני הגדול, אמר את הדברים זמן מה לאחר כשעשרות רבנים יוצאי עדת מרוקו חתמו על מכתב שבו הם שיבחו את פועלו ההלכתי, והביעו בהנהגתו הרוחנית תמיכה חסרת תקדים.

במכתב שנועד לחזק את מעמדו הציבורי של הרב יוסף, בן לאב ממוצא עיראקי ואם חלבית, במגזר החרדי-ספרדי, העטירו הרבנים שבחים רבים על הרב הראשי, בהם "הגאון המופלג", "ראש הרבנים" ועוד תיאורים מחמיאים. הם הורו לכל בני עדת מרוקו "לקבל עליהם כל הוראותיו וכל פסיקותיו ללא פקפוק", והוסיפו גם כי "כל אותם שנהגו בשגגה ובאונס שלא כדרך ההלכה הצרופה, מידיעה ומחוסר ידיעה, שרוי להם ומותר להם המנהג שנהגו, אך יקבלו על עצמם מעתה ועד עולם שלא לסטות מדרך ההלכה המסורה".

אריה דרעי עם יצחק יוסף במימונה. יעקב כהן, מערכת וואלה! NEWS
בני העדה המרוקאית נחשבים למאגר מצביעים מרכזי של ש"ס. הרב יצחק יוסף ואריה דרעי/מערכת וואלה! NEWS, יעקב כהן

חלק מהרבנים החתומים על המכתב משמשים כדיינים או בעלי תפקידים בכירים בבתי הדין ברחבי הארץ. הם כפופים למרותו של הרב יוסף, ובהם יש שקודמו לאחרונה ואחרים מועמדים לתפקידים בכירים בבתי הדין. כך לדוגמה, הרב מרדכי טולדנו הוא גיסו של הרב יוסף ומתמודד לכהונה בבית הדין הרבני הגדול. הרב שמואל חזן נבחר לאחרונה לכהן בבית הדין האזורי בחיפה והרב יצחק אלמליח מונה זמנית לכהן כדיין בבית הדין הגדול באישורו של הרב יוסף.

זו אינה הפעם הראשונה שבה הרב יוסף מתייחס לעדה המרוקאית. באחד משיעוריו במהלך החודשים האחרונים התייחס למנהגי המרוקאים וקבע כי הרבה מהם "יצאו מאשכנזים". במקרה אחר, תקף סידור תפילה שבו נוסח ייחודי לכאורה למרוקאים: "המעיין בספרי רבני מרוקו יראה שבעיקר התפילה אין דבר כזה נוסח מרוקו".

לאמירות אלה קדמו גם התבטאויות של אביו, הרב עובדיה יוסף, על המרוקאים. מנהיגה הרוחני של ש"ס המנוח קבע שמנהגים שהביאו איתם עולי מרוקו מסתמכים על "אנשים מדלת העם". הדברים לא נאמרו בהתייחס למצבם הסוציו-אקונומי של בני העדה המרוקאית, אלא בהתייחס לטיבם ואיכותם של מנהגי העדה. בני העדה המרוקאית הגדולה נחשבים למאגר מצביעים מרכזי של ש"ס, ובסיעת ש"ס בכנסת זוכים המרוקאים לייצוג נכבד, היו"ר אריה דרעי הוא מרוקאי וכך גם חברי כנסת נוספים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פיטרו חוגגת יום הולדת עגול ואתם נהנים ממבצע של פעם ב-60 שנה

בשיתוף פיטרו
הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף בכנס בנושא הטרדות בקהילה הדתית והחרדית, נובמבר 2015. אמיר שימור, מערכת וואלה! NEWS
"מוקיר ומכבד את בני העדה". הרב יצחק יוסף/מערכת וואלה! NEWS, אמיר שימור

מלשכת הרב הראשי יצחק יוסף נמסר בתגובה: "כבוד הראשון לציון מוקיר ומכבד את בני העדה המרוקאית ואת מורשתם התורנית וההלכתית ואף נתן לכך ביטוי רב בספריו ובדרשותיו. הדברים המתוארים בפנייתכם לא נאמרו על ידי כבוד הראשון לציון ובוודאי לא בהקשר המתואר בפנייתכם. מדובר ככל הנראה בהקלטה מזויפת אשר כבר מופצת ברשתות החברתיות זה מספר ימים ומטרתה הכפשת שמו של כבוד הראשון לציון". בתגובה גם ציינו בלשכת הרב כי מבדיקה שביצעו ההקלטה נערכה ככל הנראה באופן מגמתי.

לעצם הטענות על קשר הרבנים החתומים על המכתב ציינו בלשכת הרב הראשי: "אין ללשכת הראשון לציון או למי מטעמו כל קשר למכתב הנ"ל והוא תוצר של יוזמה פרטית של רבנים ממגוון רחב של בני העדה המרוקאית המביעים הערכה לכבוד הראשון לציון ולמפעלו ההלכתי. המכתב מדבר בעד עצמו ובעד הקשר המיוחד והחיובי שיש לכבוד הראשון לציון עם בני העדה ורבניה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully