וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חדש בישראל: תכשיר המאפשר זיהוי סרטן הערמונית

14.11.2000 / 22:37

עד היום ניתן היה לאבחן אך ורק גרורות הגדולות מסנטימטר; הזיהוי יאפשר אבחון מוקדם של המחלה וימנע צורך בניתוחים ואף יציל חיים; מדי שנה מתווספים כ-1500 חולים חדשים


מאת מוטי גל

תכשיר חדש "פרוסטסינט" המאפשר זיהוי מדויק של סרטן הערמונית (פרוסטטה) אושר החודש על ידי משרד הבריאות לשימוש בישראל. התכשיר הוא האמצעי היחידי כיום בעולם המאפשר לרופאים זיהוי ספציפי של גרורות סרטן הערמונית. התכשיר אושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי (F.D.A) לפני 4 שנים.

עד כה, ניתן היה לאבחן רק גרורות הגדולות מסנטימטר באמצעות בדיקות הדמיה כגון C.T או M.R.I. פרוסטסינט הוא תכשיר בעל רגישות גבוהה לסרטן הערמונית, והוא מאפשר זיהוי של גרורות מזעריות הקטנות מחמישה מילימטר. זיהוי מוקדם ומדויק של הגרורות יאפשר טיפול נקודתי, ימנע ניתוחים רבים ואף יציל ממוות. באמצעות הזיהוי המוקדם והמדויק אפשר לחסוך את עלותם של ימי אשפוז ועבודה רבים למשק.

התכשיר הוא נוגדן המחובר לחומר רדיואקטיבי, הנקרא אינדיום כלוריד. החומר מוזרק לחולה, והנוגדן מתחבר לתאים הנגועים. באמצעות מצלמת גמא שהיא מצלמה הרגישה במיוחד לחומרים רדיואקטיבים, ניתן לזהות את מיקומה המדויק של הגרורה. שבוע לאחר הבדיקה, הבדיקות מפוענחות ויש תמונה מלאה לגבי מצבו של החולה.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים יהודים בישראל, כשאחריו נמצאים סרטן המעי וסרטן הריאות. למעשה, סרטן הערמונית נמצא במקום השני אחרי סרטן השד, ומספר החולים גבוה יותר אצל גברים מבוגרים. על פי הנתונים, חיים כיום בישראל כ – 5000 גברים עם סרטן הערמונית או כאלה שאובחנו וטופלו לאחרונה. כל שנה מתווספים כ- 1500 חולים לרשימה זו וכ- 500 נפטרים ממנה בכל שנה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully