וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כוכבים נופלים

14.11.2000 / 21:03

ביום שישי בחצות יחל גשם של מטאוריטים שימשך עד לשעות הבוקר בשבת; המקומות הטובים לצפיה: אירופה, אפריקה וצפון אמריקה; לא נדרש שום ציוד מיוחד כדי לראות את המטר

גשם המטאוריטים "ליאוניד" צפוי לחלוף בשמי כדור הארץ בסוף השבוע. גשם הכוכבים יחל ביום שישי בחצות וניתן יהיה לראות אותן עד שבת לפנות בוקר. נקודות התצפית המומלצות: אירופה, אפריקה וצפון אמריקה, ואין שום צורך בציוד מיוחד כדי לראות.

המטר הוא תוצר שריפת האבק של כוכב השביט היילי. השביט מגיע פעם ב-33 שנה, והוא חלף בפעם האחרונה בשמי כדור הארץ ב-1988. ברוב השנים, מטר המטאוריטים הוא קטן יחסית, אבל כשכדור הארץ עובר ישירות דרך זרם אבק צפוף, מספר המטאוריטים בשמים עולה. מנהל מצפה הכוכבים, דיוויד אשר, אמר כי "הסערה הפעם תהיה של סך הכל 100 מטאורים בשעה, בגלל שכדור הארץ עובר רק בשוליים של האבק, אבל ב-2001 ו-2002 תהיה סערה הרבה יותר מרשימה של 10,000 מטאורים בשעה".

נאס"א מתכננת לשלוח בלון המצויד בחיישנים מיוחדים כדי לראות את המטר, הבלון אמור להגיע לגובה של 30,500 מטר. מדענים יעקבו גם אחרי המפגש של הירח עם המטאוריטים כדי לראות האם חלקיקי אבק ישפיעו על פני השטח של הירחים שסביב הירח.


walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully