וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בחירות בארה"ב: הספירה הידנית נמשכת

14.11.2000 / 20:17

בעקבות החלטת השופט שלא להאריך את זמן ספירת הקולות הגיש מטה גור ערעור לבית המשפט; מטה בוש הגיש ערעור משלו; לפי שעה בוש מוביל ב-290 קולות; מזכירת מדינת פלורידה תכריע אם הנתונים שיוגשו לאחר סיום הספירה קבילים

דרמת הבחירות בארה"ב נמשכת. הלילה הצטמצם היתרון של ג'ורג' בוש על פני אל גור ל-290 קולות בלבד. בית המשפט בפלורידה החליט לתת למזכירת המדינה את הסמכות לקבל או לדחות את הנתונים שיוגשו לה לאחר מועד סיום הספירה. אולם קולות החיילים והמצביעים בחוץ לארץ יכולים להטות את הכף.

מטה המועמד הרפובליקני, ג'ורג' וו. בוש, הגיש היום ערעור לבית המשפט הפדראלי בבקשה להורות על הפסקת ספירת הקולות הידנית הממשיכה עדיין בכמה מחוזות בפלורידה. השופט המחוזי במדינת פלורידה אמנם דחה הערב את תביעתו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות בארה"ב, אל גור, להארכת מועד סיום הספירה הידנית במדינה, אבל דוברת מזכירת המדינה של פלורידה אמרה היום שבקשות להמשך הספירה במחוזות השונים, תבדקנה לגופן.

החלטתו של השופט, טרי לואיס, מהווה ניצחון למועמד הרפובליקני ג'ורג' וו. בוש שאנשיו התנגדו לספירה הידנית בגלל הסיכוי הגבוה לעיוות התוצאות. על פי החלטת השופט, הספירה הידנית בפלורידה אמורה להסתיים לפנות בוקר.

הלכה למעשה תסבוכת הבחירות בפלורידה ממשיכה להתפתל. החלטת השופט היום היא משמעותית אולם הדמוקרטים כבר הבהירו כי בכוונתם לערער על ההחלטה. "אתם יכולים לצפות לערעור", אמר היום גורם בכיר במחנה הדמוקרטי עם הישמע דבר הפסיקה. הדמוקרטים שציפו לפסיקה אוהדת הופתעו מהתוצאות.

כדי להשלים את הספירה הידנית של הקולות יידרשו לפחות שישה ימים, כך שהחלטתו של השופט לואיס הופכת את הספירה הידנית לחסרת כל משמעות. השופט הוסיף בהחלטתו כי גם קולות החיילים והאזרחים הגרים בחו"ל, שאמורים להגיע עד יום שישי, ייתקבלו למניין הסופי של הקולות למרות ההחלטה.

מוקדם יותר הבוקר התפרסמה בארצות הברית ידיעה על הצעת פשרה שתפתור את סבך הבחירות האמריקאי. על פיה, יסכים המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש, לביצוע ספירה ידנית חוזרת בפלורידה. בתמורה ימנע המועמד הדמוקרטי, אל גור, מתביעות משפטיות נוספות, ולא יתמוך בתביעה המשפטית כנגד הטופס המבלבל בקלפיות במחוז פאלם ביץ'. במקביל, יפעל גור לביצוע ספירה ידנית חוזרת בכל 67 המחוזות בפלורידה, ולא רק בארבעת המחוזות בהם היא נערכת כעת.

נכון להיום גובר בוש על המועמד הדמוקרטי אל גור, במדינה המכריעה, פלורידה, ב-388 קולות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully