וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר: סכיזופרנים סובלים מהפרעה בוויסות חום המוח

מוטי גל

6.10.2002 / 22:33

חוקרים ב"גהה" מצאו כי קיימת התאמה בין טמפרטורת המוח לבין סימני ההזיות המופיעות אצל החולים; הסכיזופרניה היא מחלת הנפש הקשה ביותר; מתאפיינת בדמיונות שווא וחשיבה לא הגיונית


חולים הלוקים בסכיזופרניה (שסעת) סובלים מהפרעה במנגנון ויסות החום המרכזי. טמפרטורת המוח שלהם גבוהה משל בריאים, וקיימת התאמה מסויימת ומשמעותית בין טמפרטורת המוח ובין עוצמת ואיכות ההזיות (פסיכוזות) המופיעות אצלם - כך עולה מסדרת מחקרים שנערכו לאחרונה במרכז לבריאות הנפש "גהה" של שירותי בריאות כללית, אשר מתפרסמים במסגרת שבוע בריאות הנפש הנערך השבוע בישראל.

ד"ר רוני שילה ועמיתיו במרכז לבריאות הנפש "גהה" ביצעו תוכנית מחקר רב שלבית שהתמקדה בהבנת המנגנונים הקשורים בתפקודם של הלוקים בסכיזופרניה. סדרת המחקרים התמקדו בבדיקת וויסות החום המרכזי של הלוקים בסכיזופרניה הן במנוחה והן בעת מאמץ גופני המלווה בהעמסת חום. כמו כן הותאמו שיטות הדמייה ונבדקו השפעת גורמים שונים על בקרת החום בחולים אלו, כמו טמפרטורת הסביבה, תרופות ומחלות הרקע.

המסקנה המרכזית מכל עבודת המחקר שבוצעה עד כה היא שככל הנראה חולים הלוקים בסכיזופרניה סובלים מהפרעה במנגנון וויסות החום המרכזי, שטמפרטורת המוח שלהם גבוהה משל אנשים בריאים, ושקיימת התאמה משמעותית בין טמפרטורת המוח ובין סימני ההזיות בחולים.

מחלת הסכיזופרניה הינה מחלת הנפש הקשה ביותר לטיפול. היא מתרחשת בשכיחות של אחוז אחד מאוכלוסיית העולם. 40-30 אחוזים מחסרי הבית לוקים במחלה המתאפיינת בדמיונות שווא, מחשבות רדיפה, קנאה, שמיעת קולות ומראות שווא, סטייה פתאומית מהנושא וחשיבה לא הגיונית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully