תיעוד המהומות בקלנדיה: שליפת רובים ממכוניות וירי לעבר חיילים

גורמים צבאיים טוענים כי בעת הריסת בית המחבל, שבמהלכה נורו למוות שני פלסטינים ואחד נפצע אנוש, לא נותרה ללוחמים ברירה אלא לפתוח בירי. "כל הרוג מייצר הלוויה ואלימות נוספת. זה לא משרת אותנו". דיווח מאולפן וואלה! NEWS

עריכה: ניר חן

הריסת בית המחבל שרצח בחודש יוני האחרון את דני גונן בלב מחנה הפליטים קלנדיה, שבמהלכה נהרגו שני פלסטינים חמושים מירי צה"ל ואחד נפצע אנוש, לא הייתה צפויה להיות שקטה כבר מראש. מפקד חטיבת בנימין, אלוף-משנה ישראל שומר, העריך כי הריסת הבית תביא עמה הפרות סדר אלימות בהיקפים גדולים ואף ירי לעבר הכוחות ולכן הורה להיערך סביב המבנה בכוחות מתוגברים מהרגיל. "כל הרוג מייצר לאחר מכן הלוויה ואלימות נוספת. זו לא הייתה הכוונה של הכוחות אבל במצב סכנת חיים, אין יותר מדי ברירות", אמר גורם צבאי. "במקרים אחרים בחר הכוח לפגוע ולא למהר להרוג. זה לא משרת אותנו".

ההרוגים הם לאיית מונסרה ואחמד אבו עייש, פעיל בגדודי חללי אלאקצא, הזרוע הצבאית של פתח. הם נפצעו מהירי ולאחר מכן מתו מפציעהם. מונסרה פרסם בפייסבוק לפני כשבועיים כי אינו מפחד למות, וכי "הנשמה שלי תהיה מתנה לירושלים. אני מפחד שארצי תשקע באשליות והבטחות ורודות"
חמאס הגיב לאירוע וטען כי זהו "טבח שביצע הטרור הישראלי".

כוחות צה"ל באירוע היו מורכבים משלושה מעגלים; מי שהיו אחראים על הפיצוץ הם אנשי יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה. אותם, אבטחו לוחמי יחידת דובדבן בפיקודו של סא"ל ק', שנכנסו למעגל הפעילות הראשון בסמוך לשעה 02:00. את המעגל החיצוני, אבטח כוח מגדוד שקד של חטיבת גבעתי.

טוב לדעת (תוכן מקודם)

צעד תקדימי: החברה שנותנת למבוטחיה מענק כספי

על-ידי WE SURE חברה לביטוח
לכתבה המלאה
פינוי פצועים מהמקום (צילום: רויטרס)

לדברי גורמים צבאיים, ההתנגדות של הפלסטינים אכן הייתה מידית, ובשלב הראשון כללה השלכת אבנים ובקבוקי תבערה והבערת פחי אשפה. בשלב מסוים זיהו צלפי יחידת דובדבן בעשרה חמושים שמתקרבים אל הכוחות על מנת לירות בלוחמים. צה"ל באש לעבר שני פלסטינים שמתו במקום, אחמד אבו עייש ולאיית מונאסרה, ופלסטיני נוסף שנפצע באורח אנוש. לאחר מכן, הבחינו הכוחות במכונית ובה חמושים נוספים שכיוונו קני רובים לעבר הכוחות. כוח דובדבן ירה לעברם, אך לא זיהה פגיעה ודאית בהם.

"היה ברור שתהיה התנגדות, כולל שימוש בנשק חם. לכן, הוחלט להיערך עם סדר כוחות גדול יחסית מאירועים קודמים", אמר גורם צבאי. "עד שלא בוצעה המשימה, הכוחות לא יצאו החוצה. המשימה הזו, כמו משימות אחרות, מוכיחה שלמרות ההתנגדות והניסיונות להקשות על הצבא בשטח, נשמר חופש הפעולה באזור וצה"ל ימשיך לפעול היכן שיידרש".

כוחות בשטח העריכו כי ההתנגדות היא תוצאה ישירה של גל הטרור וההסתה בכלי התקשורת הפלסטיניים. "אי אפשר לנתק בין האירועים הלילה לאווירה בחודשיים האחרונים", אמר קצין בגזרת יו"ש. "הכוחות יצאו סמוך לשעה 05:30 מהשטח תוך כדי שימוש בירי ואמצעים לפיזור הפגנות כדי למנוע פגיעה בכוחות. עשרות פלסטינים ארבו לשיירת כלי הרכב ביציאה ולכן היה צורך להשתמש בכוח נוסף".

הריסת הבית במחנה הפליטים (צילום: רויטרס)
אחמד אבו עייש, שנהרג בפעילות (צילום מסך מפייסבוק)
לאיית מונאסרה שנהרג בפעילות (צילום מסך מפייסבוק)
יחידת יהל"ם הייתה אחראית על הפיצוץ (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully