מתקפת טרור בפריז

גורמים בפריז: אזרחים צרפתים שיחזרו מסוריה יישלחו למעצר בית

מקור בממשלת פריז סיפר לסוכנות הצרפתית על הצעד הדרמטי. הנשיא הולנד קרא לשינוי החוקה ולהידוק גבולות האיחוד. דקת דומייה נערכה ברחבי אירופה לזכר נפגעי מתקפת הטרור בליל שישי. מבצע המעצרים בפרבר מולנבק שבבריסל הסתיים ללא מעצר המחבל השמיני. עדכונים שוטפים

סוכנויות הידיעות
16/11/2015
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

מתקפת הטרור בפריז: ממצאי החקירה עד כה

• התביעה בצרפת זיהתה את המחבלים המתאבדים מהפיגועים בליל שישי: אחמד אל-מוחמד בן ה-25 ובילאל חדאפי בן ה-20 שפוצצו את עצמם ליד האצטדיון הלאומי, סאמי אמימור ועומאר איסמעיל מוסטפאי שפוצצו את עצמם באולם "בטקלאן" וברהים עבד אל-סלאם בן ה-31, המחבל שירה לעבר בתי הקפה והתאבד.

• אל-מוחמד, המחבל שהחזיק בדרכון סורי ופוצץ את עצמו באצטדיון הצרפתי, ככל הנראה עבר דרך האי היווני לרוס יחד עם פליטים בדרכו לבלגיה ולצרפת.

• המוח שמאחורי הפיגועים הוא עבד אל-חמיד אבאוד, אזרח בלגי שהטלפון שלו אוכן ביוון אך טרם ידוע מה עלה בגורלו.

• המשטרות בצרפת ובבלגיה ממשיכות לחפש אחר סלאח עבד סלאם, אחד משני האחים המעורבים במתקפה בפריז.

• מבצע משטרתי ענק נערך בבריסל בפרבר מולנבק במטרה למצוא את עבד סלאם, אך הסתיים ללא הצלחה. אחיו שנעצר שוחרר לביתו.

• סלאח עבד סלאם נעצר אחרי הפיגועים על ידי הרשויות בצרפת יחד עם עוד שני בני אדם ליד הגבול עם בלגיה אך השלושה שוחררו כי לא שמותיהם לא הופיעו באף רשימת מבוקשים.

• 104 בני אדם נשלחו למעצר בית במהלך 168 פשיטות שנערכו אמש בצרפת. 23 נעצרו.

• שני בני אדם שנעצרו בבריסל בשבת בחשד למעורבות בפיגועים בפריז יואשמו בטרור.

• טורקיה העבירה לרשויות הצרפתיות שתי התרעות על המחבל המתאבד עומאר איסמעיל מוסטפאי, אך קיבלה בקשה למידע מצרפת רק לאחר הפיגועים בפריז. גם עיראק התריעה על הפיגועים לפני ליל שישי.

עוד בוואלה!

קוסמטיקה, אלכוהול ומתוקים: חופשה בחו"ל מתחילה כבר בדיוטי פרי

בשיתוף ג'יימס ריצ'רדסון
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

23:28: גורמים בפריז: אזרחים צרפתים שיחזרו מסוריה יישלחו למעצר בית

גורם בממשלת צרפת אמר לסוכנות הצרפתית כי כחלק מפעולות להגברת הביטחון במדינה, הוחלט כי אזרחים צרפתים שיחזרו מסוריה יישלחו למעצר בית.

18:12 איטליה: המשטרה מחפשת רכב הקשור לפיגועים

משטרת איטליה מחפשת אחר מכונית סיאט שחורה שעשויה הייתה להיכנס למדינה מצרפת בשבת וייתכן שקשורה למתקפות בפריז.

מודל המכונית לא ידוע, ולפי המשטרה, לוחיות הזיהוי שלה כוללות GUT 18053. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי במכונית שלושה חשודים הקשורים למתקפת הטרור.

17:27: הנשיא הולנד בפרלמנט הצרפתי: נגביר את התקיפות בסוריה

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, נאם בפני שני בתי הפרלמנט במדינתו. לדברי הולנד, צרפת נמצאת במצב של מלחמה. הוא הוסיף כי "צרפת אינה חלק ממלחמת ציבילזציות משום שהמחבלים אינם מייצגים אף ציביליזציה" ושמדינתו תגביר את פעילותה במבצע הצבאי נגד "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסוריה.

מגדל אייפל מואר בטריקולור הצרפתי(צילום: רויטרס)

16:42: חקירת הפיגועים בפריז: שניים מבריסל יואשמו בגין טרור

שנייים משבעת המחבלים שנעצרו ביום שבת בבלגיה בחשד למעורבות במתקפת הטרור הרצחנית בפריז יואשמו בסעיפים של פעילות טרור - כך אמרו התובעים הכלליים בבלגיה. שני החשודים יואשמו בהנהגת פעולת טרור ובלקיחת חלב בפעילות של ארגון טרור. חמישה החשודים הנותרים שוחררו לאחר שהופיעו בפני שופט.

15:19 בריסל: הסתיים המבצע המשטרתי מבלי שנתפס המחבל השמיני

ראש ראש עיריית מולנבק, פרנסואז שפמאן, מסרה כי המבצע המשטרתי בפרבר של בריסל, שהתנהל משעות הבוקר במטרה לעצור חשודים בקשר למתקפת הטרור בפריז במהלך סוף השבוע, הסתיים - כך דווח ברשת "iTele" הצרפתית. מטרת המבצע הייתה לעצור את המחבל השמיני שנמלט מפריז לאחר המתקפה, סלאח עבד א-סלאם, אולם על פי הדיווחים הוא לא נמצא.

15:08 אמו של המחבל המתאבד מפריז: "הוא לא התכוון להרוג"

אמו של המחבל המתאבד ממתקפת הטרור בפריז, בראהים עבד א-סלאם, ששני אחיו נחשדו גם הם במעורבות באירוע, אמרה כי בנה "לא התכוון להרוג איש". עוד הוסיפה, כי היא מאמינה שפוצץ את עצמו "מתוך לחץ". דבריה התפרסמו באתר החדשות הבלגי "הט לאטסט ניוז". עבד א-סלאם, בן 31, פוצץ את חגורת הנפץ שלו מחוץ לבית הקפה בשדרות וולטר, אך לא הרג בני אדם אחרים מלבדו.

14:36 הפיגועים בפריז: חמישה עד שבעה חשודים שוחררו בבריסל

התביעה בצרפת הודיעה כי בין חמישה לשבעה חשודים במעורבות במתקפת הטרור בפריז שוחררו בבריסל. בהם, אחיו של המחבל המתאבד בראהים עבד א-סלאם. כך דווח בסוכנות הידיעות הצרפתית.

14:13 דאעש בסרטון: "המדינות שיתקפו אותנו יסבלו כמו צרפת"

סרטון חדש שפרסם היום ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש), מזהיר את המדינות שלוקחות חלק בתקיפות האוויריות בסוריה נגד הארגון. בסרטון נאמר כי מדינות אלה יסבלו כמו שצרפת סבלה, וכן יש איום בתקיפה בוושינגטון.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

13:04 דקת דומייה לזכר הרוגי מתקפת הטרור צוינה ברחבי צרפת

דקת דומייה לזכר 132 הרוגי מתקפת הטרור בפריז צוינה לפני ברחבי צרפת ובערים ברחבי אירופה. נשיא צרפת פרנסואה הולנד הכריז בעקבות המתקפה המשולבת בלילה שבין שישי לשבת על שלושה ימי אבל לאומיים, שהחלו אתמול.

דקת דומייה בפריז, היום(צילום: רויטרס)

13:00 בריסל: נעצר המחבל השמיני שהתנהל אחריו מצוד

המחבל השמיני ממתקפת הטרור בפריז נעצר במהלך מבצע משטרתי נרחב בבריסל - כך דווח על ידי רשת RTL בבלגיה. מצוד התנהל למעצרו של סלאח עבד א-סלאם מאז יום שבת, לאחר שהתברר כי הוא נמלט מפריז לאחר המתקפה. עם זאת, גורמים משטרתיים סירבו למסור התייחסות רשמית לדיווח, ורשות השידור הציבורית של בלגיה טענה כי הוא כלל לא נעצר.

12:35 טורקיה: "הזהרנו את צרפת פעמיים מפני אחד המחבלים"

טורקיה הזהירה את צרפת פעמיים מפני עומר מוסטפאי, אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע בפריז בסוף השבוע. האזהרות נמסרו בדצמבר 2014 וביוני 2015 – כך אמר גורם מהממשלה הטורקית. עוד הוסיף, כי מדינתו קיבלה בקשה למידע מודיעיני על מוסטפאי מצרפת רק לאחר הפיגוע. מוסטפאי הוא אזרח צרפת בן 29, שזוהה לפי טביעת האצבע שלו.

בילאל הדפי, אחד המחבלים המתאבדים מחוץ לאצטדיון הלאומי(צילום: צילום מסך, טוויטר)

11:34 משטרת בלגיה פשטה על פרבר בו גרו חשודים בטרור בפריז

משטרת בלגיה פשטה היום על מולנבק, פרבר של בריסל שבו התגוררו חלק מהחשודים במעורבות במתקפת הטרור שהתקיימה בפריז בסוף השבוע. "שוטרים רבים פשטו על בניין באזור", נאמר בערוץ טלוויזיה בלגי. מולנבק הוא פרבר עני שעומד במרכז החיפוש אחר מעורבים במתקפה בפריז.

הפשיטה המשטרתית במולנבק, היום(צילום: רויטרס)

11:22 נחשפה זהותם של שני מחבלים נוספים: סורי וצרפתי

התביעה בפריז חשפה את זהותם של שני מחבלים נוספים מהמתקפה בעיר בסוף השבוע. אחד מהם הוא סאמי אמימור, אזרח צרפתי בן 28, שכבר נפתחה בעבר חקירה נגדו בגין פעילות טרור בשנת 2012, לאחר ששהה בתימן. על פי התביעה, הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי, ולא ברור כיצד הצליח לשוב לאירופה.

המחבל הנוסף הוא אחמד אל-מוחמד, יליד אידליב שבסוריה בן 25, שעבר בחודש אוקטובר האחרון ביוון, בדרכו לאירופה. מהתביעה נמסר כי טביעות האצבעות שמסר בעת רישומו כמבקש מקלט באי היווני לרוס תואמות את הדגימות שנלקחו מזירת הטבח בתיאטרון בטקלן בפריז.

"גם אם יוסר האיום של דאעש בסוריה, ארגונים איסלאמיסטים אחרים עדיין יהוו איום". קמרון(צילום: רויטרס)

11:03 ראש ממשלת בריטניה: "7 מתקפות סוכלו בחצי שנה"

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי בחצי שנה האחרונה סוכלו שבע מתקפות על מדינתו. קמרון אף הודה כי "גם אם יוסר האיום של דאעש בסוריה, ארגונים איסלאמיסטים אחרים כגון אל-קאעידה ובוקו חראם עדיין יהוו איום". הדברים נאמרו בשולי ועידת G20 שמתקיימת בטורקיה, בה נפגשות נציגי 20 הכלכלות החזקות בעולם.

10:42 שר החוץ של צרפת: "לא מתוכנן מבצע קרקעי בסוריה"

שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, אמר הבוקר כי לא מתוכנן מבצע קרקעי בסוריה, וכי אין הסכמה בין מדינות ה-G20 בנוגע לעתידו של נשיא סוריה, בשאר אסד. דבריו נאמרו בשולי הוועידה של 20 הכלכלות החזקות בעולם שמתקיימת בטורקיה.

10:11 ראש ממשלת צרפת: "אותר משגר רקטות בליון וארסנל נשק"

ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, אמר כי הלילה נחשף משגר רקטות בעיר ליון שבצרפת, וכן ארסנל נשק. זאת, במהלך פשיטה של המשטרה על רקע מתקפת הטרור שהתרחשה ביום שישי בפריז.

אבטחה בשגרירות צרפת במדריד, ספרד(צילום: AP)

09:15 ראש ממשלת צרפת: "מתוכננות עוד מתקפות טרור באירופה"

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר היום (שני) ברדיו הצרפתי RTL, כי "מתוכננות מתקפות טרור נוספות בצרפת ובשאר אירופה, אך אנו נפעל בכל מקום נגד הטרור". עוד הוסיף כי "מקורן של מתקפות הטרור בסוריה, על אף שיש צעירים קיצונים גם בצרפת". ואלס הבטיח כי "לא ניתן לדאעש לנצח במלחמה הזאת. הטרור יכול להכות שוב בצרפת והעם הצרפתי מפחד, אך גם עומד איתן". לדבריו, משטרת צרפת פשטה הלילה על בתיהם של חשודים במעורבות בטרור איסלאמי ברחבי המדינה, בעקבות הפיגועים שהיו בפריז ביום שישי, וביצעה מעצרים.

מטוס צרפתי ממריא בדרך לתקיפה בסוריה, הלילה(צילום: רויטרס)

08:15 בעקבות המתקפה בפריז: "אנונימוס" הכריז מלחמה על דאעש

"אנונימוס", ארגון ההאקרים הפועל ברחבי העולם, הכריז מלחמה על ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) והבטיח לרדוף את כל תומכיו. זאת, בעקבות מתקפת הטרור שבוצעה בפריז ביום שישי ועליה קיבל דאעש אחריות. "אנונימוס" הכריז על המהלך בסרטון יוטיוב, בו הופיע אחד מאנשי הארגון שהכריז כי "נפתח המבצע הגדול ביותר אי פעם, במהלכו ישתמשו ההאקרים בכישוריהם כדי לאחד את האנושות". "אנונימוס" כבר נקט בעבר פעולות לוחמה אלקטרוניות נגד דאעש.

00:02 מאות נמלטו מכיכר הרפובליקה בעקבות קול פיצוץ

מאות בני אדם שנאספו בכיכר הרפובליקה שבמרכז פריז התפזרו לאחר שנשמעו פיצוצים באזור. תוך זמן קצר התברר כי מדובר בקול נפצים או פיצוץ מכשיר חשמלי במסעדה סמוכה. שוטרים רבים הוזעקו לאזור, על מנת להבטיח כי אין כל סכנה לאזרחים.

22:42 דיווח: מתקפה נרחבת של צרפת בא-רקה

כלי טיס צרפתיים ביצעו עשרות תקיפות נגד יעדי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בא-רקה, שבצפון סוריה - כך דיווחה רשת אל-ערביה. העיר נחשבת ל"בירת" הארגון, שקיבל אחריות על המתקפה הקטלנית בפריז ביום שישי.

יאריך את מצב החירום במדינה. פרנסואה הולנד(צילום: ספק 500)

18:45 נשיא צרפת הולנד יבקש להאריך את מצב החירום בשלושה חודשים

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, יבקש להאריך את מצב החירום במדינה בשלושה חודשים. זאת, בשל מתקפת הטרור שהרחשה בפריז ביום שישי ובה נהרגו לפחות 129 בני אדם.

18:33 זוהתה גופתו של מחבל צרפתי נוסף מהפיגוע בפריז

גופתו של מחבל נוסף בעל אזרחות צרפתית, שהיה בין מבצעי מתקפת הטרור בפריז, זוהתה היום. הבוקר פורסמה זהותו של מחבל אחר ממוצא צרפתי, עומאר איסמעיל מוסטפאי, שהיה ידוע למשטרה כעבריין שולי ממוצא אלג'יראי, שדעותיו ככל הנראה החלו להקצין בשנת 2010.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully