שופט לפרקליטות: "שריפת בית כנסת חמורה פחות מהצתת בית ספר?"

בשלב הטיעונים לעונש של אחד הנאשמים בהצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים מחה השופט על בקשת המדינה לגזור עונש מאסר כפול לנאשם מזה שנגזר על פלסטיני שהצית בית כנסת. "האם זה נראה לך הגיוני?", תהה השופט

יהושע בריינר
11/11/2015
צילום: מור שאולי, עריכה: טל רזניק

("היה שווה את זה": עונשי מאסר למציתי בית הספר הדו לשוני)

עוד בוואלה!

גם הקורונה השפיעה: הבחירות הישראליות בתחרות מוצר השנה

בשיתוף מוצר השנה ישראל

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, צבי סגל, מתח אתמול (שלישי) ביקורת קשה על הפרקליטות, לאחר שגילה כי המדינה מבקשת להטיל עונש של ארבע עד שבע שנות מאסר על אחד ממציתי בית הספר הדו לשוני בעיר. זאת משום שרק לפני כמה חודשים ביקשה הפרקליטות לגזור עונש קל יותר של שנתיים עד ארבע שנות מאסר, על פלסטיני שהצית בית כנסת בירושלים על ידי השלכת בקבוק תבערה. "מדוע ביקשה המדינה עונש מאסר כפול למצית בית הספר הדו לשוני מאשר לפלסטיני שהצית בית כנסת?", שאל השופט במהלך שלב הטיעונים לעונש של הנאשם השלישי בהצתת בית הספר, יצחק גבאי, שדינו טרם נגזר.

במקרה של הצתת בית הכנסת הורשעו כמה צעירים משכונת עיסאוויה. הם הורשעו בין היתר כי השליכו בקבוק תבערה אל עבר בית כנסת בגבעה הצרפתית, שהתלקח וגרם לנזק לחלון וקיר המקום. נציגת הפרקליטות טענה כי באותו מקרה היה בית הכנסת ריק מאדם והנזק שנגרם לו לא היה חמור, אולם השופט סגל לא קיבל את ההסבר.

בית הספר הדו לשוני בירושלים לאחר ההצתה, נובמבר 2014(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אריק אבולוף, כבאות ירושלים)

"בית המשפט לא אמר אם זה בסדר או לא, אלא רק שאל האם גבירתי סבורה שהמדינה טוענת היום למתחם ענישה כפול. האם זה נראה לך הגיוני?", שאל השופט. יש לציין כי על שני מציתים נוספים נגזרו בין שנתיים ושנתיים וחצי שנות מאסר, כאשר המדינה ערערה לבית המשפט העליון על קולת העונש.

"לתדהמתי הפרקליטות ביקשה בעניין מי שיידו בקבוקי תבערה, הציתו בית כנסת ותחנת משטרה, מתחם ענישה קל הרבה יותר מהתקופה שביקשו לשלוח לכלא את מרשי", אמר עו"ד איתמר בן גביר המייצג את גבאי. "זו אפליה ומדיניות מאוד בעייתית של הפרקליטות ואני מקווה שבית המשפט יאמר את דברו ויבהיר לפרקליטות שחוסר שוויון - לא בבית ספרנו".

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר בתגובה כי "עמדת הפרקליטות, כפי שנטען בבית המשפט, היא כי יש להבחין בין אירוע בודד של השלכת בקבוק תבערה לעבר מבנה וגרימת נזק קל יחסית לחלון ולקיר לבין אירוע מתוכנן שכלל כניסה לבית ספר והצתתו מבפנים, תוך גרימת נזק עצום למבנה. הפרקליטות תמשיך לפעול למיצוי הדין עם מי שמבצע עבירות על רקע אידיאולוגי או לאומני, בין אם מדובר בשריפת בית כנסת או בית ספר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully