וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השיטה של צה"ל להתמודד עם הקיצוץ: משרתים בשב"כ ובמוסד יוחזרו לצבא

11.11.2015 / 11:00

פרסום ראשון: כחלק מהקיצוץ המתוכנן בצבא, תוגש לרמטכ"ל תכנית "פיצויים" - צמצום מספר החיילים בתפקידי מנהלה מחוץ לצה"ל, דוגמת מורות חיילות וחיילים במשרד הביטחון. "אנחנו צריכים את החיילים הללו בשירות"

אילוסטרציה. דרור עינב
נקצץ בכל מקום שהוא פקידות ומנהלה. חיילות שמשרתות בקריה. למצולמות אין קשר לכתבה/דרור עינב

בעקבות הפרסום על הצמצום המסיבי שצה"ל הולך לקראתו במסגרת התכנית הרב-שנתית "גדעון", מתברר כי באגף כוח אדם (אכ"א) מתכננים שורת צעדים שמטרתם לפצות על הפיחות במספר המשרתים בסדיר ובקבע.

במוקד התכנית, שתובא בפני הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ביטול תקנים של חיילים שמשרתים ביחידות מחוץ לצה"ל (ימ"לים), כמו שב"כ, משרד הביטחון והמוסד - בדגש על תפקידי מנהלה. גם מורות חיילות הועלו כתפקיד שאין הצדקה לקיומו. מספרם הכולל של חיילים בימ"לים מוערך כיום בכ-5,000. הכוונה היא להשיב את אותם משרתים לשורות הצבא.

פעילות הימ"לים נעשית במסגרת צו שמחודש כל חודש דצמבר, אלא שהפעם הוא לא יחודש סתם כך. לוואלה! NEWS נודע כי באכ"א מתכננים להציג לאיזנקוט כבר בשבועות הקרובים את התכנית לקיצוץ דרמטי של חיילים וחיילות ביחידות מחוץ לצה"ל. "אנחנו רוצים לכתוש את זה", אמרה השבוע קצינה בכירה באגף כוח האדם בהתייחס למהלך והוסיפה: "אני מדברת על צמצום בצורה משמעותית, בעשרות אחוזים".

לקריאה נוספת:
הרמטכ"ל ממליץ: להוציא את תחנת גלי צה"ל מהצבא
בעלי פרופיל 64, תתכוננו: כך יתמודד צה"ל עם קיצור שירות הבנים
תחזיות קודרות בצה"ל: בשנת 2019 יחסרו 6,000 חיילים
ירידה בשיעור הגיוס אצל הבדואים: "הצבא מעכב את הצעירים"

סדנא מטכ"לית לסיכום תר"ש גדעון בראשות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, 10 בנובמבר 2015. דובר צה"ל
הרמטכ"ל איזנקוט בדיון על תכנית "גדעון"/דובר צה"ל

בתחילת העשור הקודם מתח מבקר המדינה ביקורת על התנהלות משרד הביטחון והצבא בנושא, בטענה שאין מדיניות ברורה לגבי המכסות ותנאי השיבוץ בימ"לים. לפני כשנתיים הוחלט על קיצוץ בימ"לים, אך הוא בא לידי ביטוי במספרים קטנים - לא יותר מעשרות בודדות של תקני חיילים וחיילות שחזרו לצבא.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי
"כשזה שירות למען הקהילה - אפשר לעשות את זה גם באמצעות גיוס בתצורה אחרת"

הפעם מתכוונים בצה"ל להשיב לשירות סדיר תקנים בהיקף גבוה בהרבה. בעלי תפקידים בעלי אופי שירות סמי-צבאי כמו שב"ס, משטרת ישראל ומג"ב לא אמורים להיפגע, אך בעלי תפקידי פקידות ומנהלה צפויים לחזור לחסות תחת כנפיו של צה"ל. "אנחנו צריכים את החיילים בשירות", הסבירה הקצינה הבכירה את המהלך שצפוי לגרום לסערה במערכת הביטחונית שכן לשכות רבות מחוץ לצבא כוללות היום חיילים וחיילות.

"לשרת בימ"לים זה חשוב במקום שבו זה מחובר למשימה הצבאית", הסבירה. "אבל במקום שבו זה שירות למען הקהילה - אפשר לעשות את זה גם באמצעות גיוס בתצורה אחרת. בסוף זה עניין של צרכי צה"ל. נקצץ בכל מקום שהוא פקידות ומנהלה".

נוסף על עניין הימ"לים, יתקיים קיצוץ בחלקים שונים בצבא, בהם יחידת הצנזורה הצבאית, הרבנות ומחלקת מדעי ההתנהגות - כך לדברי קצין בכיר בצבא. כמו כן, גם הפרקליטות הצבאית עתידה להיפגע מהקיצוצים, וכן 25% מתקציב יועץ הכספים של הרמטכ"ל, ומיחידת הגששים. עוד הסביר הקצין הבכיר, כי "300 משרתי הקבע המשמשים כנהגי ביטחון יוחלפו בנהגים בשירות סדיר".

עוד החליט איזנקוט, במסגרת תכנית "גדעון", על האצת הקמת זרוע סייבר וחטיבת קומנדו שתחתיה יפעלו מגלן, דובדבן, אגוז ורימון. בנוגע לתחנת גלי צה"ל, אמר הקצין כי "הרמטכ"ל רוצה להוציא את גל"צ מהצבא - אך לא לסגור את התחנה". הקצין הבכיר הדגיש כי "בצה"ל התחייבו שעד 2017 מספר משרתי הקבע יעמוד על 40 אלף – ואנחנו בדרך לשם".

יחד עם זאת בשבוע שעבר פורסם כי בצבא מתכננים להעביר בעלי פרופיל 64 ליחידות קדמיות - זאת בשל מחסור שנוצר, בין היתר, כתוצאה מקיצור שירות הגברים בארבעה חודשים, שנכנס לתוקפו ביולי.

לפניות לכתב אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully