וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר: עישון בגיל ההתבגרות מגביר הסיכוי ללקות בסרטן השד

מוטי גל

5.10.2002 / 15:52

חוקרים קנדים: לנערות המעשנות סמוך להתחלת המחזור, סיכוי רב יותר לחלות בבגרותן; הסיבה: רקמת השד הצעירה רגישה לחומרים מסרטנים; לעומת זאת, עישון טבק בגיל מבוגר מגן מסרטן השד

נשים המתחילות לעשן בגיל ההתבגרות מגבירות באופן משמעותי את הסיכוי שיחלו בבגרותן בסרטן השד, כך מגלים חוקרים קנדיים. לטענת החוקרים, הסיכוי לחלות בסרטן השד גדל עד לכדי 70 אחוז בנשים אשר החלו לעשן סמוך להתחלת המחזור החודשי. הסיכון לחלות גדל, גם אם העישון היה לפרק זמן קצר.

ד"ר פייר בנד מהמרכז הרפואי שבקוויבק ועמיתיו חקרו 1,431 נשים אשר אובחנו כלוקות בסרטן השד, יחד עם 1,502 נשים אשר מעולם לא חלו בסרטן. הנבדקות ציינו אם עישנו, באיזה גיל החלו לעשן ולמשך כמה זמן. במחקר, שפורסם בגליון האחרון של כתב העת The Lancet, נטען כי נשים אשר החלו לעשן בתוך 5 שנים מתחילת קבלת המחזור החודשי נכנסו לאזור הסיכון, בלא קשר למשך התקופה במהלכה עישנו.

עם זאת, לא מצאו החוקרים השפעה של עישון בגיל הבלות על הסיכוי לחלות בסרטן השד. במחקר נטען, כי נשים מעשנות בגיל זה לא היו בעלות סיכון גבוה ללקות במחלה, ללא קשר לתקופה בה עישנו. החוקרים הסבירו את ההבדלים בהשפעת העישון בהתאם לגיל הנשים, בכך שרקמת השד הצעירה עשויה להיות רגישה יותר לחומרים מסרטנים, לעומת הרקמה הבוגרת.

הלידה מפחיתה את הסיכוי ללקות בסרטן

המחקר מצא עוד, כי לעישון טבק בגיל הבלות יש דווקא השפעה הגנתית מסויימת מפני סרטן השד בנשים מבוגרות. לטענת החוקרים, הטבק מתערב כפי הנראה בהיווצרות ההורמון אסטרוגן אשר מעודד את יצירת תאי הגידול הסרטני. מאחר ונשים בגיל הבלות מייצרות פחות אסטרוגן, תוספת העישון מפחיתה עוד יותר את רמות ההורמון, והסיכוי למחלה מצטמצם.

עוד נמצא, כי נשים שמעולם לא ילדו היו בסיכון גבוה ללקות בסרטן שד. לעומתן, נשים שהחלו לעשן לאחר שילדו את תינוקם הבכור וסבלו מעודף משקל היו דווקא בעלות סיכון מופחת ללקות במחלה. לטענת החוקרים, תאי רקמת השד ממשיכים להתמיין לסוגים שונים של תאים עד ללידה הראשונה, עובדה שעשויה להסביר מדוע מעשנות שמעולם לא ילדו הן בעלות סיכוי גבוה ללקות בסרטן שד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully