וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

1.6 מיליון אנשים מתים מדי שנה מאלימות

4.10.2002 / 14:22

כך על פי דו"ח של ארגון הבריאות העולמי; עוד נחשף: מדי 40 שניות מתבצע ניסיון התאבדות ברחבי העולם; על כל בן אדם שמת כתוצאה מאלימות - 40 אחרים זקוקים לטיפול ממושך

למעלה מ-1.6 מילון בני אדם ברחבי העולם מתים מדי שנה כתוצאה מאלימות, ומיליוני נוספים נשארים עם פציעות קשות בעקבות מקרי אלימות; כך נחשף בדו"ח של ארגון הבריאות העולמי. לפי נתוני הדו"ח, אלימות היא הגורם העיקרי למוות בגילאי 44-15. בעקבות ממצאי הדו"ח קרא ארגון הבריאות העולמי לממשלות ברחבי העולם לנקוט במעשים מיידים כדי להפחית את שיעור מקרי הרצח, מקרי האלימות במשפחה ומספר העימותים שבהם נעשה שימוש בנשק.

לפי הדו"ח, 14 אחוז ממקרי המוות בקרב גברים הם כתוצאה מאלימות, בעוד שבקרב הנשים שבעה אחוז ממקרי המוות נגרם כתוצאה מאלימות. נתונים גבוהים אלו מוסברים במספר הגבוה של מקרי האלימות המתרחשים מדי יום ומדי דקה ברחבי העולם. בדו"ח הוערך, כי מדי 40 שניות מתבצע ניסיון התאבדות ברחבי העולם, וכי 35 בני אדם נהרגים מדי שעה כתוצאה מעימותים שבהם נעשה שימוש בנשק. עוד נמצא, כי במאה השנים האחרונות מצאו את מותם 191 מיליון בני אדם בעימותים אלימים. לכך יש להוסיף, כי על כל אדם שמת כתוצאה מאלימות, ישנם 40 אחרים שזקוקים לטיפול ממושך בעקבות פציעותיהם.

ארגון הבריאות העולמי מציין עוד, כי מחצית מכלל הנשים שנרצחו, נהרגו בידי בן זוגן הנוכחי או ממנו היו פרודות. הדבר נכון הן לגבי נשים שהיו נשואות והן לגבי נשים שחיו עם חבריהם. בחלק מהמדינות, נתונים אלה נכונים אף לכ-70 אחוז מכלל הנשים שנרצחו. בנוסף, אחת מכל ארבע נשים ברחבי העולם תחווה תקיפה מינית על ידי אדם מוכר, שקרוב אליה.

"הדו"ח מאתגר"

מהדו"ח עולה הנתון המדאיג הנוסף הבא - בשנים האחרונות ניכרת עלייה גם במספר מקרי האלימות כלפי אוכלוסיית הקשישים. לפי הדו"ח, כשישה אחוז מאוכלוסיית הקשישים דיווחו על התעללות. מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר גרו ברנדלנד, אמר כי "הדו"ח מאתגר אותנו בכמה רמות. הוא מחייב אותנו לחצות גבולות ומדינות ולהבהיר: אלימות מתרחשת מדי יום ובכל מקום בעולם, ויש לפעול למניעתה".

מנהל מחלקת מניעת אלימות בארגון הבריאות העולמי, ד"ר איתן קרוג, אומר כי ניתן לשנות את הנתונים המדאיגים, כפי שהתקבלו בדו"ח. לדבריו, "מעדויות שהצטברו בארגון עולה כי ניתן למנוע או לפחות להפחית את מספר מקרי האלימות על ידי מגוון רחב של צעדים: לאדם הפרטי, למשפחה ולכלל הציבור".

בסיכום הדו"ח צוין, כי מומלץ לפתח תוכניות לימוד עבור תלמידים, ואף לפתח תוכניות חינוך שייסייעו להורים לחנך ילדיהם נגד אלימות. וזאת, כדי למנוע את השימוש הגובר של צעירים בכלי נשק. במקביל, הדו"ח מציע לשפר את הטיפול שניתן כיום לקורבנות של מעשי אלימות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully