וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעה בארה"ב: בוש יסכים לספירה ידנית, גור יפסיק ההליכים המשפטיים

14.11.2000 / 11:15

ההצעה תהפוך לאטרקטיבית עבור שני הצדדים אם בימים הקרובים לא תיפתר התסבוכת בפלורידה; ובינתיים המאבק המשפטי נימשך: מזכירת המדינה של פלורידה עומדת להכריז הערב על התוצאות הסופיות של הספירה הידנית; הדמוקרטים עתרו נגד ההחלטה והמחלוקת תוכרע על ידי בית המשפט

המועמדים לנשיאות ארצות הברית בוחנים הצעת פשרה שתאפשר להם לצאת מהמבוי הסתום אליו נקלעה מערכת הבחירות במדינה, כך מפרסם הבוקר העיתון "לוס אנג'לס טיימס".

על פי הצעת הפשרה, יסכים המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש, לביצוע ספירה ידנית חוזרת בפלורידה. בתמורה ימנע המועמד הדמוקרטי, אל גור, מתביעות משפטיות נוספות, ולא יתמוך בתביעה המשפטית כנגד הטופס המבלבל בקלפיות במחוז פאלם ביץ'. במקביל, יפעל גור לביצוע ספירה ידנית חוזרת בכל 67 המחוזות בפלורידה, ולא רק בארבעת המחוזות בהם היא נערכת כעת.

המטות של שני המועמדים שוקלים את ההצעה ברצינות. אנשיו של בוש חוששים כי אם הוא יקבל את הצעת הפשרה, הדבר יעמוד בסתירה לטענתו כי הספירה הידנית אינה אמינה. ההערכה היא כי הרעיון יהפוך לאטרקטיבי עבור שני הצדדים, במידה והמחלוקת לא תיפתר בימים הקרובים.

שופט פדרלי בפלורידה יכריע היום האם להאריך את מועד סיום הספירה הידנית של הקולות, שנקבע להיום בשעה חמש אחר הצהרים שעון ארצות הברית (חצות לפי שעון ישראל). אנשי המועמד הדמוקרטי, אל גור, פנו לבית המשפט בעקבות החלטתה של מזכירת המדינה של פלורידה, קתרין האריס, לסיים הערב את הספירה הידנית בארבעה מחוזות בפלורידה.

כדי להשלים את הספירה הידנית של הקולות יידרשו לפחות שישה ימים, כך שאם החלטתה של האריס תישאר בעינה, הספירה הידנית תהפוך לחסרת כל משמעות. בכוונת מזכירת המדינה להכריז הערב על התוצאות הסופיות, מבלי להמתין לקולות החיילים והאזרחים הגרים בחו"ל, שאמורים להגיע עד יום שישי.

האריס היא מינוי של ג'ב בוש, מושל פלורידה ואחיו של המועמד הרפובליקני, כך שהחלטה חשודה על ידי הדמוקרטים במניעים פוליטים.

בית המשפט הפדרלי דחה אתמול את בקשת אנשיו של המועמד הרפובליקני לעצור את הליך הספירה החוזרת, בטענה כי אינו חוקי. אולם פסיקתו של השופט חסרת משמעות לנוכח החלטת מזכירת המדינה של פלורידה.

בעוד דובריו של בוש מאשימים את גור בניסיון להפוך את תוצאות הבחירות על פיהן, השמיע אתמול המועמד הדמוקרטי הצהרה נדירה, וקרא לציבור להיות סבלני. הוא הוסיף: "אני לא רוצה לזכות בנשיאות על ידי כמה קולות שלא נספרו כהלכה, ואני לא חושב שגם בוש רוצה".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully