וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השתלת תאי אשך עשוייה להקל על תוצאות שבץ מוחי

14.11.2000 / 10:17

במחקר אמריקאי, שנערך על חולדות, הוזרקו תאי אשך לתאי מוח שדימו מצב של שבץ; התאים שיחררו כימיקלים שהפחיתו את הנזק שנגרם למוח; תאי האשך אינם מעוררים את תגובת מערכת החיסון, ולכן ניתן להעניק את הטיפול גם לנשים

מאת מוטי גל

השתלת תאים מהאשך לרקמת המוח עשוייה לסייע בשיקום חלק מחולים שלקו בשבץ מוחי, כך גילו מדענים מהמכון האמריקאי לשיקום מסמים, אשר הציגו את ממצאיהם בירחון "ניו סיינטיסט". תאים מיוחדים הקרויים "סרטולי" משחררים כפי הנראה כימיקלים אשר מגינים על תאי המוח מפני הרס לאחר שבץ מוחי.

שבץ מוחי מתרחש כשנוצרת הפרעה באספקת הדם לתאי המוח, לרוב בשל חסימת כלי דם נחסם לאחר היווצרות קריש דם. הפרעה זו גורמת למוות של קבוצת תאים הניזונה מאותו כלי דם אולם שעות לאחר מכן תאים אלו מעוררים סדרת תגובות של "התאבדות תאים" ברקמות הסמוכות. הנזק אז הוא בלתי הפיך וגורם לשיתוק של חצי הגוף אשר נשלט בידי האזור הפגום במוח.

תאי הסרטולי מצויים סמוך למקום התפתחותם של הזרעונים בצינורות האשכים. לפי תוצאות המחקר, החומרים הכימיים המיוצרים על ידי התאים הללו מסוגלים להשפיע על תאי המוח לאחר השבץ המוחי.

החוקרים השתמשו בתאי חולדות אשר גודלו בצלחות תרבית ויצרו הדמייה של מצב השבץ. כשתאי סרטולי הוחדרו לצלחת, מספר תאי המוח אשר "התאבדו" הופחת. מאוחר יותר הזריקו המדענים תאי סרטולי לאיזורים ממוקדים במוח החולדות אשר עבר שבץ, ופגיעת השבץ הייתה מזערית.

יתרונם של תאי סרטולי הוא בכך שאינם מעוררים את תגובת מערכת החיסון, ולפיכך ניתן לעשות בהם שימוש בגברים ובנשים כאחד. עם זאת מזהירים המדענים כי השיטה תתאים לשימוש רק בחולים שלקו בשבץ מוחי עם נזק באיזור הקרוי "גנגליאה בסיסית" בלבד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully