וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתיחות ביחסי איראן גרמניה עלולה לפגוע בשחרור השבויים הישראלים

14.11.2000 / 9:21

גרמניה תיווכה בעבר בהצלחה בין ישראל לאיראן, ולחיזבאללה שבשליטתה; טהראן מגבירה הפיקוח על פעילות שגרירות גרמניה ומאשימה את עובדיה ב"סיוע למדינות אויב"; שבועון גרמני: המתקפה האנטי-גרמנית מנוהלת על ידי מתנגדי שלטון חתאמי

מאת שי שריג

פרשייה דיפלומטית, שנתגלתה בימים האחרונים והביאה למתיחות בין איראן לגרמניה, עלולה בסופו של דבר לפגוע במאמצי התיווך הגרמניים להשבת חיילי צה"ל החטופים בידי ארגון החיזבאללה, הנשלט בידי איראן.

העיתון הגרמני הנפוץ "דר שפיגל" חושף כי איראן מאשימה את שגרירות גרמניה בטהראן ב"מתן סיוע לאויביה של איראן". כפועל יוצא, החליט משרד המשפטים האיראני להגביר את הפיקוח והמעקב אחר פעילות צוות השגרירות הגרמנית הממוקמת בטהראן, באמצעות אנשי ביטחון איראנים. מנגד, טוען ה"דר שפיגל", כי ההאשמות המגיעות מאיראן מאורגנות על ידי הזרם הקיצוני באיראן, המתנגד לשלטונו ולמדיניות הרפורמה של הנשיא הנוכחי, חתאמי.

הרקע להאשמות אלו הוא מספר משפטים שמתנהלים בימים אלה באיראן נגד אנשי תקשורת איראנים, תומכי הזרם הרפורמיסטי, ונגד מספר מתרגמים איראנים המועסקים על ידי שגרירות גרמניה בטהראן ואמצעי תקשורת גרמניים. הם מואשמים בהשתתפות בסימפוזיון שנערך בגרמניה בחודש אפריל האחרון, תחת הכותרת "איראן לאחר הבחירות". לטענת התביעה האיראנית, משתתפי הסימפוזיון חרגו מכללי ההלכה האסלאמית הנהוגה באיראן, חרשו מזימות נגד מדינתם וסייעו "למדינות אויב". העונש הקבוע באיראן לעבירות מן הסוג הזה עלול להגיע עד להוצאה להורג. אחד הנאשמים הוא עובד בשגרירות גרמניה בטהראן, המואשם בהחדרת פרסומים זרים שפוגעים באינטרסים של איראן ומכפישים את שמה.

ויש גם נקודה ישראלית בפרשה: גרמניה משמשת בימים אלה ערוץ ההידברות העיקרי, ואולי היחידי, בין ישראל לחיזבאללה ואיראן בכל הקשור למגעים החשאיים המתנהלים בין הצדדים לקראת גיבוש עסקת חילופי שבויים, שתבטיח את החזרתם של חטופי צה"ל המוחזקים בידי החיזבאללה. מאמצי התיווך הגרמניים בין ישראל לחיזבאללה ואיראן נחלו בעבר הצלחה. הידרדרות היחסים בין איראן לגרמניה עלולה, אם כן, לפגוע קשות בתיווך הגרמני, ובסופו של דבר לעכב, ואף לטרפד, הוצאתה לפועל של עסקת חילופי שבויים אפשרית בין הצדדים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully