וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההצפות בתל אביב-יפו: העירייה ומכבי האש לא הקשיבו לתחזית

14.11.2000 / 8:19

נתונים מזעזעים על היערכות הרשויות להצפות: "הארץ" מדווח היום כי צוותי החירום לא קיבלו מידע על מזג האוויר ולא תיגברו כוחות; בליל ההצפות פעלו רק ארבעה קווי טלפון בתחנת מכבי האש; רק לאחר ההצפות רכשה העירייה סירות גומי; בהצפות טבע הילד דוד חדד, בן 4, מיפו

נתונים קשים עולים מדו"ח הביניים של ועדת החקירה לבדיקת אירועי ההצפות בתל אביב-יפו לפני כשלושה שבועות: העירייה והמחלקה לכיבוי אש לא פעלו לפי תוכנית החירום שהכינו למקרים כאלה בעקבות ההצפות החוזרות מדי שנה ביפו ובדרום העיר. בהצפות טבע למוות הילד דוד חדד, בן ה-4, מפרדס דאקה ביפו ועוד מאות משפחות פונו מבתיהן.

הוועדה מצאה כי בעירייה ובמחלקה לכיבוי אש לא התקבל מידע על מזג האוויר הצפוי, למרות שמהדורות החדשות של ליל ההצפות בישרו על מזג אוויר סוער. כתוצאה מכך לא נקראו כבאים נוספים לתיגבור, ולא תוגברו קווי טלפון לקריאות חירום. במחלקה לכיבוי אש עמדו לרשות התושבים בליל ההצפות רק ארבעה קווי טלפון, וצוותי החירום של מכבי האש תוגברו רק למחרת.

גם המוקד העירוני עבד במתכונת רגילה, ואחדים מצוותי החילוץ שלא יכלו להתקשר לעירייה יצאו לרחובות ללא הנחיות מדויקות. צוותי החילוץ של מכבי האש הגיעו לפרדס דאקה ללא סירות גומי, ולא יכלו לחלץ מיד את התושבים. סירות החילוץ הובאו על ידי חיל הים. רק שלושה ימים לאחר הצפות רכשה העירייה שתי סירות גומי.

ועדת החקירה הוקמה על ידי ראש עירית תל אביב, רון חולדאי, ובראשה עומד סגן ראש העיר, מיכאל רועה. "תיחקרנו היום את מנכ"ל העירייה וגורמים נוספים במסגרת וועדת הבדיקה, יש לנו עוד הרבה עובדות לברר ועוד מסקנות שהעירייה תצטרך ליישם. בעוד 10 ימים נפרסם באופן מלא את דו"ח הביניים" אמר רועה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully