וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת החקירה לאירועי הר עיבל: האשמים - מארגן הטיול והמח"ט

13.11.2000 / 20:13

הוועדה שבדקה גם את האירועים בקבר יוסף קבעה שהמפקדים בשטח פעלו כשורה; משפחתו של החייל שנהרג דורשת הקמת ועדת חקירה ממלכתית; "מארגן הטיול ידע שאסור לטייל באזור ולכן הוא נקט בשורה של פעולות הטעיה והונאה"

מאת אסף לוי


ממצאי התחקיר על האירועים בקבר יוסף לפני כחודש וחצי, ולגבי תקרית הירי על קבוצת המתנחלים שטיילה בהר עיבל לפני כחודש, פורסמו היום על ידי האלוף במיל' יורם יאיר, שמונה על ידי הרמטכ"ל לעמוד בראש ועדת החקירה בנושא.

על פי מסקנות התחקיר בנושא חילוצו של חייל מג"ב, מדחת יוסוף ז"ל, שנפצע בקבר יוסף ליד שכם, בפני המפקדים בשטח עמדו שתי אפשרויות: להסתייע בכוחות המשטרה הפלשתינית ולסמוך עליהם שיחלצו את השוטר הפצוע מהקבר, או לערב כוח חילוץ צה"לי.

הוועדה קבעה, כי בתחילת המהומות עוד היה שיתוף הפעולה בין צה"ל למשטרה הפלשתינית קיים, ולכן, ההחלטה להסתמך על המשטרה הפלסטינית הייתה נכונה. עוד קבעה הוועדה, כי פעילות הלוחמים והמערך הרפואי במתחם הקבר ראויה להערכה.

הוועדה ציינה, כי מפקדי צה"ל שעסקו בחילוצו של יוסוף ז"ל לא היו מודעים למצבו הקשה. לדברי הוועדה המפקדים הופתעו כשנודע להם על מותו של החייל, כשעתיים וחצי לאחר פציעתו, שכן על פי המידע שנמסר להם מצבו היה "קשה, אך יציב".

בנושא הטיול בהר עיבל מטיל צוות התחקיר, את עיקר האחריות על מארגן הטיול, נחמיה פרלמן. "פרלמן, סגן אלוף במיל', ידע שקיים איסור על טיולים באיזור יהודה ושומרון, ולפיכך הוא נקט בשורה של פעולות הטעייה והונאה כשהוא מנצל את העובדה שהוא מכיר היטב את המערכת הצבאית בכלל וחטיבת שומרון בפרט", קבעה הוועדה.

מנגד, מנקים חברי ועדת החקירה את מפקד חטיבת שומרון ש"לא היה מודע לפקודת אלוף פיקוד המרכז, האוסרת על קיום טיולים בתקופה הרלוונטית". הוועדה קבעה שקצינת חמ"ל זוטרה היא שאחראית על כך שהמח"ט לא ידע על הפקודה. הסבר לשאלה איך ייתכן שאזרח משוחרר מצה"ל יודע על האיסור המפורש לגבי הטיולים, בעוד שמפקד החטיבה בעצמו אינו מודע לכך, לא ניתן בממצאי התחקיר.

בני משפחתו של סמל מדחת יוסוף ז"ל סרבו אמש לקבל את ממצאי הדו"ח, בטענה כי הוא "אינו רציני". המשפחה תובעת להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את הנושא. האלוף יאיר אמר בתגובה כי: "אני לא מתווכח עם משפחה שכולה, לצערי שום ממצא ועדה לא יוכל להחזיר להם את בנם מדחת ז"ל. מתוך ניסיוני, לא נראה לי שיש אמת שלא נחשפה".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully