למרות סערת הירש: ההערכה היא כי ארדן יתעקש על מפכ"ל מבחוץ

אחרי שהודיע כי הסיר את מועמדותו של הקצין הבכיר לשעבר, השר עדיין מעוניין בגורם מחוץ לשורות המשטרה, על אף ההתנגדות בתוך הארגון. בין השמות - אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן ופרקליט מחוז ת"א מומי למברגר

יוסי אלי ויהושע בריינר
24/09/2015
צילום: בראל אפרים, עריכה: יאיר דניאל

אחרי שהודיע אמש (רביעי) על הסרת מועמדתו של גל הירש מתפקיד המפכ"ל, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מתכוון לחפש במהירות מחליף חדש. זאת, מאחר שהתפקיד לא מאויש זה תקופה ארוכה ובשל כך לא ניתן למנות קצינים בכירים. ואולם, השר צפוי להמשיך ולהתעקש למנות למפכ"ל גורם מחוץ לשורות הארגון, כפי שניסה לעשות במקרה של תת-אלוף (במיל') הירש, דבר שעורר אז זעם רב בקרב מפכ"לים לשעבר ובכירים במשטרה.

הסיבה לכך היא כי השר מעריך שכדי לשנות את התרבות הארגונית של המשטרה, יש להביא אדם מבחוץ שמביא חשיבה אחרת. בנוסף לכך, ארדן סבור כי יש למנות אדם שיכול לשדרג את המשטרה מבחינה טכנולוגית. בין השמות האפשריים נמצאים כאלו שכבר עלו בסיבוב הקודם, בהם מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן. לצדו עלו שמותיהם של בכירים לשעבר בשב"כ ולאחרונה אף הוזכרו כמועמדים לתפקיד פרקליט מחוז תל אביב מומי למברגר ומנהל המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל.

מצד שני, ניסיון נוסף למנות גורם חיצוני עלול לגרום שוב להליך מינוי ארוך, שממנו ירצה ארדן להימנע ממנו. לפיכך, לא מן הנמנע כי התהליך יהיה קצר יותר אם ייבחר לתפקיד ממלא מקום המפכ"ל ניצב בנצי סאו או ניצב יורם הלוי. השניים היו מועמדים גם בפעם הקודמת, עד שהשר החליט למנות גורם מחוץ לשורות המשטרה.

עוד בוואלה!

5 הנקודות הכי טובות בארץ לפיקניק לא שגרתי

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
הירש(צילום: ניב אהרונסון)

אמש אמר ארדן כי עקב התמשכות הליך הבדיקה נגד הירש ואי-קביעת מועד לסיומו הוא נאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. ארדן מסר כי "לפני כחודש הודעתי שגל הירש הוא המיועד לתפקיד המפכ''ל. גל הוא אדם טוב, ערכי, ישר ומוכשר. הוא ביטחוניסט עם קבלות לאורך שנים רבות".

לדבריו, "מאז ההודעה, הוא עובר לצערי מסע של השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מרגיש את זה ומביע תמיכה רבה בגל ובמועמדותו. הליך הבדיקה המתקיים בעניינו של גל נמשך כבר זמן רב. חוות הדעת עוד לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת ההליך לא נראית באופק".

השר עוד הוסיף כי "אני מבקש להבהיר לציבור שהפרטים המוגדרים בתקשורת כ'עננה', הקשורים לפעילותו העסקית של גל לפני שנים, הוצגו לי על ידי אנשי משרד המשפטים: גל הירש אינו חשוד בדבר ואיש לא התלונן נגדו. הוא אדם נקי ולא דבק בו רבב.

במדינת ישראל, בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן, ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך עוד יימשך זמן לא ידוע של שבועות לכל הפחות. בנסיבות אלה, ומתוך אחריות למשטרת ישראל, הודעתי לגל בצער רב שיהיה עליי לבחור במועמד אחר אף שראיתי בו כמועמד המתאים ביותר".

השר ארדן(צילום: ערן גילווארג)

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הוציא הודעה בנושא, ובדומה לארדן, הביע אכזבה מכך שהירש לא ימונה לתפקיד. "לפני כחודש נבחר תת-אלוף במילואים גל הירש על ידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן כמועמדו לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל", אמר. לדבריו, הבעתי את שביעות רצוני מן המינוי ואת הערכתי הגדולה למועמד - איש רב זכויות בעשייה לביטחון המדינה".

נתניהו הדגיש כי "גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל -כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום. אלא שתהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת. כבר חודש ימים ששמו הטוב של גל הירש נפגע חדשות לבקרים. ועל מה? על כך שהסכים לעזוב עשייה מוצלחת ולהתייצב למשימה לאומית מאתגרת וחשובה לכל אזרחי המדינה. הוא הסכים ללא היסוס וראו מה אירע -
לשון הרע והשמצות. לא כך ראוי לנהוג במי שנכון להקריב את מיטב שנותיו, מרצו וכשרונו למען מדינת ישראל".

ראש הממשלה עוד הבהיר כי "הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה', גרם לכך שהשר לביטחון הפנים פנה אל הירש, שהיה עודו נחוש ונכון לבצע המשימה, על אף הנזק הגדול שנגרם לו ולמשפחתו, והודיע לו שבשל כך הוא נאלץ לבקשו להסיר את מועמדותו. אין לי ספק שעוד נשמע רבות על גל הירש, הייתי רוצה שעם ישראל עוד יפיק תועלת מכישוריו, ניסיונו ויכולותיו".

(עדכון ראשון: 22:58)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully