וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיראק: ארה"ב משתמשת בנושא הפקחים כתירוץ

רויטרס

2.10.2002 / 12:10

סגן ראש הממשלה, טארק עזיז: אין צורך בהחלטה חדשה במועצת הביטחון להגדרת מעמד פקחי הנשק, שסוכם אתמול על שובם; לא יוכלו לבצע חיפושי פתע בארמונות; ארה"ב: ההסכם אינו מספק

סגן ראש ממשלת עיראק, טארק עזיז, אמר היום כי אין צורך בהחלטה חדשה במועצת הביטחון של האו"ם, שתגדיר מחדש את פעולתם של פקחי הנשק של האו"ם בארצו. אתמול נמסר, כי האו"ם ועיראק הגיעו להסדר בדבר חידוש הפיקוח על תוכניות ההתחמשות של עיראק בתחומים של נשק כימי, ביולוגי וגרעיני. ואולם, ארה"ב ובריטניה דורשות החלטה חדשה ונוקשה יותר במועצת הביטחון, שתכלול מנדט חדש לפעילות הפקחים.

במסיבת עיתונאים שקיים עזיז באנקרה, במהלך ביקור בטורקיה, אמר סגן ראש הממשלה כי וושינגטון מאשימה את בגדד בפיתוח נשק להשמדה המונית, כ"תירוץ". לדבריו, "אם דאגתם היתה כנה, הם היו שמחים שעיראק הגיה להסדר על החזרת הפקחים". לדבריו, עיראק תילחם בחזרה בנחישות – אם תותקף בידי ארה"ב.

בראיון לתחנת הטלוויזיה הטורקית, NTV, אמר עזיז כי צבא עיראק "מנוסה ונחוש" מאז מלחמת המפרץ. "עיראק חזקה. גם אם ארה"ב תתקוף, נילחם נגדה ביעילות", אמר. אתמול אמר עזיז, כי עיראק תעניק לפקחים שיתוף פעולה מלא, כדי שיוכח "כי אין במדינה נשק להשמדה המונית".

דובר משרד החוץ, ריצרד באוצ'ר, אמר אתמול בתגודה כי "ההסדר אינו בסיס לשובם של פקחי האו"ם לעיראק". גם שר החוץ, קולין פאוול, הבהיר שכל הסדר שיושג בווינה לא ישפיע על עמדת ארה"ב בדבר ההכרח שבהחלטה חדשה במועצת הביטחון, שתכלול מנדט חדש לפעילותם של פקחי האו"ם.

הסדר וינה - זמני

כתב "הארץ" שלמה שמיר, מוסיף:

ההסכם בין עיראק לאו"ם נמסר אתמול במסיבת עיתונאים שכינס בווינה ראש מנגנון הפקחים של האו"ם, האנס בליקס, בתום סבב שיחות עם משלחת עיראקית שנמשך יומיים. בליקס, דיפלומט שבדי ובעל מוניטין בתחום פירוק נשק גרעיני, אמר כי "הם (העיראקים) הצהירו שהם מקבלים את הזכויות של פקחי הנשק כפי שהן קבועות ומעוגנות בהחלטות קודמות של האו"ם שהסמיכו את פעילותם".

ההסדר שהוגש בווינה הוא זמני וזקוק לאישור מועצת הביטחון. בנוגע לסוגיית הנגישות לאתרים ולמתקנים אמר בליקס, "בשיחות הובהר שכל האתרים והמתקנים הם יעדים לנגישות מיידית, בלי הגבלה ובלי תנאים מוקדמים".

עם זאת הוסיף, כי "פקחי האו"ם יהיו מנועים מלבצע חיפושי פתע בארמונות הנשיאותיים". שמונת הארמונות הם מחוץ לתחום לפקחי האו"ם בהתאם להסדר מיוחד מ-1998 בין מזכ"ל האו"ם לעיראק. שינוי במעמד הארמונות זקוק להחלטה מיוחדת של מועצת הביטחון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully