וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פעילות גופנית עשויה למנוע סרטן השד

מוטי גל

2.10.2002 / 0:00

חוקרי מרכז הסרטן בקליפורניה גילו כי נשים העוסקות בפעילות גופנית נמצאות בסיכון נמוך ביותר ללקות במחלה; עוד עולה כי הסכנה מצטמצמת ככל שמתעמלים יותר בגיל צעיר ונמנעים מהשמנה

פעילות גופנית עשויה להפחית את הסיכון ללקות בסרטן השד בשיעור של עד 33 אחוז - כך עולה ממחקר חדש שנערך במרכז הסרטן בקליפורניה. עוד עולה מהמחקר כי גם פעילות גופנית מתונה, כדוגמת הליכה, עשויה אף היא למנוע את המחלה.

עורכי המחקר, ד"ר אסתר ג'ון ועמיתיה, ראיינו לצורך הפרויקט נשים מסן פרנסיסקו: 1,249 נשים בגילאי 35 עד 79 אשר אובחנו כלוקות בסרטן השד בין השנים 1995 עד 1998, וקבוצת ביקורת, שמנתה 1,547 נשים בריאות. מתוך הנשים החולות, 402 מהן אובחנו לפני גיל הבלות (מנופאוזה), ו-847 נשים אובחנו לאחריו. החוקרים ציינו כי הסיכון ללקות בסרטן שד עולה עם הגיל, ולפיכך התייחסו למימד הגיל.

הראיונות כללו שאלות לגבי פעילות הגופנית שעשו, החל מגיל העשרה שלהן. הנשים נשאלו באשר לכל סוגי הפעילויות, כדוגמת רכיבה על אופניים, ריצה, הליכה, הרמת משקולות יחד עם פעילויות שגרתיות כעבודות בית וחצר. כך למשל, נשאלו הנשים האם נהגו ללכת, לרוץ או לרכב לבית הספר, או שמא נסעו באוטובוס או ברכב.

אחת מכל תשע נשים ישראליות לוקה במחלה

המחקר העלה כי הנשים לפני גיל הבלות, בקבוצה הפעילה ביותר מבחינה ספורטיבית, היו בעלות סיכון של 26 אחוז ללקות בסרטן השד, בהשוואה לנשים שלא ביצעו פעילות גופנית. נשים שלאחר גיל הבלות בקבוצה ה"ספורטיבית" היו בעלות סיכון נמוך יותר ללקות במחלה, בשיעור של 19 אחוז.

הסיכון ללקות בסרטן שד היה נמוך ביותר בקרב נשים צעירות אשר עסקו בפעילות מתונה: אלו זכו בסיכון בשיעור של 33 אחוז, בהשוואה לנשים בקבוצת גיל דומה שלא עסקו בפעילות גופנית. נשים שלאחר גיל הבלות שעסקו בפעילות גופנית מתונה היו בעלי סיכון נמוך ב-26 אחוז ללקות בסרטן השד, מהקבוצה המקבילה שלא עסקה בפעילות גופנית.

עוד מצאו החוקרים כי עודף משקל משפיע אף הוא על הסיכון ללקות בסרטן שד: נשים צעירות שאינן סובלות מעודף משקל ועסקו בפעילות גופנית אקטיבית היו בעלי סיכון מופחת של 47 אחוז ללקות בסרטן שד.

אחת מכל תשע נשים בישראל לוקה בסרטן השד - הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים. הקהילה הרפואית סבורה, כי אורח החיים המודרני בעולם המערבי תרם לעליה בשכיחות סרטן השד. בין הגורמים הנחשבים למשמעותיים ביותר בעליה החדה בשכיחות המחלה נמנים מזון מהיר, השמנת יתר, שימוש בגלולות למניעת הריון וזיהום אוויר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully