הפגנת ענק במלזיה: אלפים קראו להדחתו של ראש הממשלה

אלפי מפגינים התכנסו בבירה קואלה לומפור בדרישה להתפטרותו של נג'יב רזאק, ששמו נקשר לפרשת שחיתות גדולה. המשטרה הזרימה ציוד לפיזור הפגנות, ועל אף המחאה הנרחבת הסיכוי להצלחתה קלוש

רויטרס
29/08/2015
הפגנות בקואלה לומפור בירת מלזיה במחאה נגד ראש הממשלה, אוגוסט 2015. רויטרס
ההפגנה בקואלה לומפור, היום(צילום: רויטרס)

אלפי בני אדם התאספו היום (שבת) בקואלה לומפור, בירת מלזיה, להפגנת מחאה נגד ראש הממשלה נג'יב רזאק. המפגינים, שיתכנסו למשך יומיים, קוראים להתפטרותו של ראש הממשלה בעקבות פרשת השחיתות שנקשרה בשמו ובמסגרתה קיבל מיליוני דולרים שהועברו לחשבון על שמו.

נג'יב נתון למתקפה חריפה מצד גורמים שונים במדינה מאז דווח כי הרשויות חוקרות קרן בבעלות ממשלתית שנחשף כי העבירה ללא הסבר יותר מ-600 מיליון דולר לחשבונו של ראש הממשלה. המפגינים מקווים לעורר מחאה כלל-ארצית שתביא להדחתו של נג'יב, אך הסיכויים לכך לא גבוהים.

סידורי האבטחה באזור הודקו והגישה לכיכר שבה תכננו המפגינים להתכנס נחסמה, כשכמה כלי רכב לפיזור הפגנות ותותח מים הובאו לאזור. לדברי אתר החדשות המקומי Malaysiakini"", כ-50 אלף איש כבר הגיעו למקום, אולם לטענת המשטרה המספרים נמוכים בחצי. המפגינים נשאו שלטים שבהם נכתב "החוצה, נג'יב, החוצה" וצעקו "בריש!", מילה במלאית שפירושה "ניקיון". "בריש" הוא גם שמו של הארגון הפרו-דמוקרטי שארגן את העצרת בת היומיים בבירה ובשתי ערים מרכזיות נוספות בחלקו של האי בורנאו שנמצא בשליטת מלזיה.

עוד בוואלה!

כיצד מתמודדים עם אסתמה?

בשיתוף zap doctors
מפגינים מארגון המחאה "ניקיון", היום(צילום: רויטרס)

הרשויות במדינה דחו את הבקשה של הארגון לקיום ההפגנה ובכך נוצר חשש מפני תסריט דומה לזה שאירע ב-2012, אז פיזרה המשטרה מפגינים באמצעות תותחי מים וגז מדמיע. הממשלה חסמה את הגישה לאתר של "בריש" ואסרה על לבישת החולצות הצהובות הנושאות את שם הארגון, אולם האלפים שהתכנסו היום לבשו אותן בכל זאת.

נג'יב, שנמצא בשלטון מאז 2009, מכחיש כי עבר על החוק וטוען כי הוא לא קיבל כספים למטרות אישיות. ואולם, הוא נקט שורה של צעדים לחיזוק שלטונו והשתיק גורמים מסוימים שהיו עלולים לאיים עליו. ראש ממשלת מלזיה זוכה לתמיכת נרחבת מצד הקואליציה השלטת במדינה מאז 1957, על אף היחלשות כוחה בבחירות האחרונות ב-2013.

הפגנות בקואלה לומפור בירת מלזיה במחאה נגד ראש הממשלה, אוגוסט 2015(צילום: רויטרס)
הפגנות בקואלה לומפור בירת מלזיה במחאה נגד ראש הממשלה, אוגוסט 2015(צילום: רויטרס)
  • מלזיה
  • נג'יב רזאק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully