וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שנה לחוק הפיקדון: כשליש מהמכלים נאספים למיחזור

תמר נהרי

1.10.2002 / 16:38

בשנה הראשונה נאספו למיחזור 110 מיליון מכלי משקה; בשבועות הקרובים תושלם הצבת 100 המכונות האוטומטיות הראשונות להחזרת הבקבוקים; השלב הבא: החלת החוק על מכלי 1.5 ליטר ומעלה


בשבוע הבא יצוין יום השנה ליישום חוק הפיקדון. נתוני החזרת מכלי המשקה מוכיחים, לדעת המשרד לאיכות הסביבה, הצלחה מרשימה: בשנה הראשונה נאספו בסך הכל 110 מיליון מכלי משקה. המשקל הכולל של המכלים שמוחזרו ולא הוטמנו במזבלות ברחבי הארץ עומד על 15 אלף טון, ונפח כולל של 56 אלף מטרים מעוקבים. בספטמבר האחרון נרשם גם שיא חדש של החזרת מכלים: כ-23 מיליון מכלים הוחזרו, והם מהווים כ-30 אחוז מפוטנציאל החזרת המכלים החודשי הכולל.

נתוני ספטמבר מצביעים על מגמה מעודדת: המשרד לאיכות הסביבה הציב לעצמו רף מיחזור של כ-60 אחוז מסך הפוטנציאל במשק, אליו הוא שואף להגיע בתוך שנתיים. נתוני החודש האחרון מצביעים על האפשרות שהרף הזה אינו גבוה מדי. הביקורת הקשה שהוטחה באופן יישום החוק במהלך השנה החולפת, עלולה להתגלות בסופו של חשבון כבלתי מוצדקת.

התחזית האופטימית הזאת מקבלת חיזוק מנתון נוסף שמוסר היום המשרד, לפיו בשבועות האחרונים עומד ממוצע החזרת המכלים היומי על למעלה ממיליון. השר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי, הודיע לא מכבר על כוונתו לדרוש מהכנסת להחיל את החוק גם על מאות מיליוני מכלי המשקה בגודל 1.5 ליטר ומעלה, עליהם לא חל החוק.

לטענת המשרד, ליישום החוק השפעה חיובית על המשק גם מבחינות נוספות: במהלך שנת הפעילות הראשונה קמו עשרות חברות איסוף פרטיות, האחראיות להעסקתם של מאות עובדים חדשים במשק, ומצויות במגמת גידול והתרחבות. בנוסף, הושג חסכון ניכר בהוצאת מטבע זר מישראל לצורך ייבוא חומרי גלם מארצות זרות. 110 מיליון מכלי המשקה הועברו למפעל הזכוכית "פניציה" בירוחם, מפעל הפלסטיק אביב ברמת חובב, ומפעל המתכת יהודה פלדות באשדוד, העוסקים במיחזור הבקבוקים.

על פי נתונים נוספים שמוסר היום המשרד, ניכרת הפחתה דרמטית בהיקף הפחיות והמכלים הריקים המושלכים באתרי נופש, בפארקים, במקומות בילוי המוניים ובצדי הדרכים. החל מהשנה הקרובה אמורה גם מערכת החינוך להתגייס ליישום החוק. בשנת הלימודים הנוכחית יאספו ב-5,000 מוסדות חינוך כ-120 מיליון מכלי משקה למיחזור.

נראה כי גם תאגיד המיחזור, המופקד על הוצאת החוק אל הפועל ואחראי למרבית התקלות הקשות ביישום החוק במהלך המחצית הראשונה של השנה, החל לפעול כשורה. בין היתר אחראי התאגיד להצבתן של 100 המכונות האוטומטיות הראשונות להחזרת הבקבוקים שתושלם בשבועות הקרובים. בשנה הקרובה אמורות מאות מכונות נוספות להיות מוצבות ברחבי המדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully