על פי בקשת ארגון הבריאות העולמי, החל משרד הבריאות בישראל לפעול למוכנות למקרה של התפרצות מגיפה עולמית של שפעת, העלולה להיגרם מהופעת זן שפעת שאינו נמנה עם שלושת הזנים הכלולים בחיסון הקיים.
עד לפני 35 שנה, מדי עשור היתה פורצת מגיפה עולמית הקרויה "פאנדמיה". המגיפה האחרונה התחוללה ב-1968 ונקראה אז "שפעת הונג-קונג". מאז לא נרשמה התפרצות פאנדמיה בעולם, כיוון שתמיד נצפו שלושת זני השפעת העתידיים והם תמיד נכללו בחיסון של אותה שנה.
במקרה של התפרצות זנים חדשים וחריגים, יהיה צורך להתמודד עם מצב של תחלואת יתר בשפעת וסיבוכיה בקרב קבוצות הסיכון של הקשישים, החולים הכרוניים ונפגעי החיסון, אך גם בקרב אוכלוסיית התלמידים ואנשים בריאים בגיל העבודה. במצב כזה צפוי עומס רב על מערכת הבריאות במרפאות ובבתי החולים. כמו כן, תיתכן פגיעה בהתנהלות המשק בשל היעדרויות רבות מהעבודה.
במשרד הבריאות מונתה ועדה בראשות ד"ר אלכס לבנטל, ראש שרותי בריאות הציבור, הפועלת להפקת תוכנית מגירה להיערכות במערכת הבריאות ומחוצה לה. בוועדה שותפים נציגים מכל מגזרי מערכת הבריאות.
משרד הבריאות נערך להתפרצות מגיפת שפעת החורף
מוטי גל
1.10.2002 / 8:17