חוזרים ללימודים: ההוצאה הממוצעת למשפחה - 2,860 שקלים

סקר שנערך לקראת פתיחת שנת הלימודים מגלה כי הוצאות ההורים, הכוללות ספרי לימוד, מכשירי כתיבה וילקוט, היא 1,300 שקלים לילד. עוד עולה כי רוב ההורים מרגישים שההוצאות עלו בחמש השנים האחרונות

  • בתי ספר
משה שטיינמץ, כתב לענייני חינוך
הורים שאינם אקדמאים מוציאים 435 שקלים יותר עבור כל ילד (צילום: שלומי גבאי)

ההוצאה הממוצעת של הורים לקראת החזרה לבית הספר היא 2,860 שקלים - כך עולה מסקר שנערך לקראת פתיחת שנת הלימודים. על פי הסקר, 70% מההורים מרגישים שההוצאות על החינוך, הכוללות ספרי לימוד, מכשירי כתיבה, ילקוט, ביגוד ודברים נוספים, גדלו בחמש השנים האחרונות.

הסקר, שנערך על ידי מכון רפי סמית, מגלה כי ההוצאה הממוצעת לכל ילד לקראת פתיחת שנת הלימודים היא 1,300 שקלים. הורים שאינם אקדמאים מוציאים 435 שקלים יותר עבור כל ילד. כך, בעלי רמת השכלה נמוכה דיווחו שהם מוציאים 1,580 שקלים לילד בממוצע, לעומת 1,145 שקלים עבור ילד אחד בקרב הורים אקדמאים. במכון המחקר ציינו כי לא נמצאו הבדלים בין הורים בעלי הכנסה גבוהה לנמוכה או השפעות של גיל ההורים, רמת הדתיות ואזור המגורים על ההוצאות.

עוד בוואלה!

5 טיפים שיכולים לחסוך לכם המון כסף בביטוח הרכב

לכתבה המלאה
87% חושבים שיש להשקיע יותר בפריפריה (צילום: יותם רונן)

על פי הסקר, 46% מההורים חושבים שההוצאות עלו בהרבה בחמש השנים האחרונות. 24% אמרו שעלו במעט, 26% חושבים שלא חל שינוי ו-4% מההורים חושבים שההוצאות לקראת שנת הלימודים דווקא ירדו. 85% מההורים מרגישים שהמדינה אינה משקיעה די בחינוך ביישובי הפריפריה. עוד עולה מהסקר כי בעלי רמות השכלה והכנסה גבוהות ציינו יותר מבעלי רמות השכלה והכנסה נמוכות שיש להעביר יותר תקציבים לחינוך בפריפריה מלחינוך באזור המרכז.

"אני תמיד נדהם כשילדים באים עם שקיות לבית הספר במקום ילקוטים"

את הסקר יזמה עמותת "חסדי נעמי" לקראת מבצע חלוקת ילקוטים לילדים למשפחות נזקקות. מדובר במבצע שהעמותה מקיימת מדי שנה, ובמסגרתו יחולקו בשבועות הקרובים אלפי ילקוטים. מייסד העמותה, הרב יוסף כהן, אמר כי בימים אלו הקימו ב"חסדי נעמי" צוות חשיבה שיפעל לקידום הורדת מחירי החינוך. "אנחנו מטפלים במקרים הקשים ביותר בקרב האוכלוסיות המוחלשות, ואני תמיד נדהם מחדש כשאני נתקל בילדים שבאים עם שקיות לבית הספר במקום ילקוטים", אמר. "זה לא רק עצם העובדה שמדובר בפגיעה ביכולת הלימודים של מי שגם כך מגיע ממצב כלכלי קשה, אלא גם פגיעה בתחושת הערך העצמי של הילד, שצריך לבוא מולבן פנים לבית הספר ולהתקנא בחבריו לכיתה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully