וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת החקירה בעניין קבר יוסף והר עיבל: המשפחות דוחות את המסקנות

13.11.2000 / 8:39

משפחתו של שוטר מג"ב שנהרג בקבר יוסף, ומתנחלי קדומים ששכלו את הרב הרלינגר, דורשות הקמת ועדת חקירה ממלכתית; בקורת קשה על תפקודו של מפקד חטיבת שומרון ועל מארגן הטיול להר עיבל; לגבי קבר יוסף קבעה הוועדה כי היה צריך לפנות אותו יומיים מוקדם יותר

ביקורת חריפה על מסקנות 'ועדת יאיר' לבדיקת האירועים בקבר יוסף ובהר עיבל, לפני כחודש. באירועים נהרגו לוחם מג"ב מדחת יוסוף והרב בנימין הרלינג ז"ל. גם המתנחלים וגם משפחתו של יוסוף דחו על הסף את המסקנות הראשוניות שפורסמו אתמול באופן רשמי ודרשו את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית.

הוועדה בראשות האלוף במילואים יורם יאיר (יה יה), שחקרה את הטיול של מתנחלי קדומים להר עיבל לפני כשלושה שבועות, מצאה שורה של ליקויים חטיבתיים באישור הטיול להר עיבל ובתפקוד כוחות צה"ל בחילוץ המטיילים, ומתחה ביקורת קשה על מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה יוסי אדירי.

הוועדה קבעה כי אישור הטיול ניתן בניגוד להוראה מפורשת של אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן. כמו כן נקבע כי החטיבה התקשתה להבין את משמעות האירוע לאחר שנודע כי המטיילים נקלעו לשטח אש. "הממצאים מעלים ספקות כבדים באשר ליכולתו של אדירי להמשיך ולכהן כמפקד החטיבה", אמר אמש קצין בכיר.

למרות המסקנות הקשות, את עיקר האחריות הטילה הוועדה על מארגן הטיול נחמיה פרלמן, שעל פי המסקנות הראשוניות הטעה את הצבא ואת המטיילים, כאשר לא דיווח על כוונתו לטייל באיזור מסוכן. פרלמן, לטענת הוועדה, טעה בניווט במהלך הטיול, ובכך הפך את המטיילים למטרות לאש הפלסטינית.

"מערכת לא יכולה לבדוק את עצמה"

הוועדה בדקה גם את נסיבות חילוצו של שוטר מג"ב, מדחת יוסוף מקבר יוסף. הדו"ח קובע כי ההחלטת המפקדים לנסות ולחלץ את השוטר באמצעות הפלסטינים היתה החלטה נכונה. "החייל לא הופקר ונעשו כל מאמצים להצילו". הוועדה הטילה את עיקר האחריות על החלטת הדרג המדיני שאמור היה להורות על פינוי הקבר יומיים קודם ובכך אולי להציל את חייו של הלוחם.

אחיו של יוסוף, מהדי יוסוף, אמר בתגובה למסקנות כי למשפחה לא היו ציפיות מהדו"ח משום שהם ידעו את מסקנותיו מראש. "לא יכול להיות שהמערכת תבדוק את עצמה, ללא משוא פנים. נכון שמי שעמד בראש הוועדה הוא אזרח, אבל הוא אלוף במילואים, ומי שמינה אותו הוא הרמטכ"ל". מהדי טען כי אם תקום ועדה ממלכתית ומסקנותיה יהיו זהות לזו הצבאית, משפחתו תעתור לבג"ץ נגדה.

בצה"ל סרבו להגיב על הטענות ומסרו כי הם "מעדיפים להמתין למסקנות הוועדה שממצאיה יפורסמו במלואם".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully