וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדענים גילו מינים חדשים של תמנונים ננסיים

תמר נהרי

30.9.2002 / 15:41

גופות התמנונים היו שמורות במוזיאונים בתוך בצנצנות במשך מאה שנה; כשהחלו מדענים לחקור את התכולה גילו כי לא מדובר בתינוקות אלא בבוגרים בשלים; בינתיים זכו לשם "ליליפוטים"

זואולוגים מחמש יבשות טורחים בימים אלה על זיהויים של עשרות מינים חדשים של תמנונים גמדיים, שמשקלם נמדד בעשיריות הגרם, ונחשבו עד כה בטעות ל"תינוקות" תמנונים. התגלית המפתיעה נמצאה בצנצנות בהן שומרו גופות התמנונים הקטנים. הצנצנות עם הממצאים המפתיעים העלו אבק במשך מאה שלמה על מדפי מוזיאונים בפריס, וושינגטון, אינדונזיה, הקריביים, אוסטרליה וסנגל שבאפריקה.

משניגשו המדענים שחשפו את הסוג הגמדי לבדיקת תכולת הצנצנות התברר להם כי לא מדובר בתינוקות, אלא בפרטים בוגרים לכל דבר ועניין. הננסים החדשים מכונים, בשלב זה, "ליליפוטים", והמדענים מניחים כי היו נפוצים כמעט בכל מקום על הגלובוס, שהאקלים בו היה חם דיו.

אחדים מבין התמנונים הגמדיים זעירים יותר מתמנונים בני יומם, מהמינים הגדולים יותר. גודלם עשוי להגיע עד כדי ממדיו של בול דואר. המדענים, על כל פנים, נמצאים בעיצומו של המחקר, ומתכוונים לפרסם את ממצאיהם בפברואר הקרוב, בכינוס מיוחד של זואולוגים בתאילנד.

ד"ר אריק הוכברג, אוצר מחלקת חסרי החוליות במוזיאון להיסטוריה לאומית של סנטה ברברה, אמר לניו יורק טיימס כי מחקר התמנונים הזעירים נמצא עדיין בחיתוליו. אחת הבעיות עמן מתמודדים החוקרים קשורה לכך שהמחקר נערך בתמנונים שהשתמרו בצנצנות, שהממצאים לגביהם בעייתיים בשל השפעת השימור על הגופות. בנוסף, קשה מאד לנתח את היצורים בשל ממדי גופם הזעירים.

העובדה כי המחקר מתבצע בתמנוני צנצנות מונעת מהמדענים להבין את אורחות חייהם. עם זאת מעריכים החוקרים, כי הליליפוטים חיים רק מספר חודשים. עד כה גם לא אספו המדענים מספיק נתונים כדי שיוכלו לקשר את המין הזעיר לאחד מ-250 מיני התמנונים הידועים. אחד מכיווני המחקר עתה הוא איסוף דגימות של רקמות, שמטרתן לאפיין את הדי.אנ.איי של התמנונים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully