וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד ראש הממשלה: עיתונאים זרים הם כמו כל עובד זר

צחי בירן

30.9.2002 / 13:48

צוותי רשתות זרות מחוייבים לבקש אשרות שהייה כדי לעבוד בישראל; השינוי - בעקבות פנייה של צלמים ישראלים שהופסקה העסקתם; בישראל דוחים הטענות כי מדובר בתגובה על סיקור לא הוגן

מדינת ישראל החליטה לשנות את יחסה כלפי הצוותים הזרים הפועלים בישראל ולדרוש מהם לפעול עם אישורי שהייה - כמו כל עובד זר. צעד זה שיושם הלכה למעשה עם עיכובו בטאבה של עובד רשת "אן.בי.סי" שלא החזיק באשרת עבודה, העלתה את השאלה – האם את השינוי "עודד" אופי הסיקור של הרשתות הזרות או האם מדובר ביישום של החוק היבש.

ראש לשכת העיתונות הממשלתית, דני סימן, מסביר כי הנושא עלה לראשונה לפני שנתיים כשהצלמים הישראלים התחילו לפנות אליהם ולספר שהם מפסידים כסף כיוון שהרשתות הזרות אינן מעסיקות אותם. "הן הפסיקו עוד לפני האינתיפאדה את ההעסקה של הישראלים. הפלסטינים העבירו איומים לגבי העסקת ישראלים בשטחים שהתגברו מאז תחילת האינתיפאדה", מסביר סימן. לדבריו, עד כה לא הוגבלו הרשתות, ו"שכירת עובדים פלסטינים עולה שישית מעלות ישראלי וגם להביא עובדים מחו"ל יותר זול להם".

על פי הנוהל הקודם, עיתונאי או צלם נהג להגיע ללשכת העיתונות, מקבל תעודה זמנית ואם הוא נשאר לזמן ארוך יותר הוא היה מקבל המלצה לאשרה. סימן מדגיש כי "לא אנחנו ולא משרד הפנים רשאים לתת את זה. אני לא מכחיש שהלחץ של האיגוד השפיע. החל מה-1 בינואר חויבו כל העיתונאים הזרים למלא בקשות לקבלת אשרה כמו כל עובד זר".

ברשתות הזרות זעמו על שינוי הנהלים וחשו כי מדובר בתגובה ישראלית לטענות על סיקור לא הוגן מצידם. ראש לע"מ מבהיר: "הסברנו להם שאין לסיקור שלהם כל קשר לנהלים האלה, אלא מדובר בעניין ביורוקרטי שלא ניתן להתעלם ממנו. הכתבים הזרים התקוממו ויצאו בהשמצות נגד ישראל. הם אמרו שזה ניסיון לסתום פיות ולפגוע בדמוקרטיה". הוא דוחה את הקישור לכך למרות הפרסומים בעיתונות: "ברור לי שלראש הממשלה אין דעה גורפת כזאת על התקשורת הזרה. להציג את זה ככה זה לא הוגן. אנחנו מאוד רגישים לתדמית שלנו".

"לא רשומים בשום סטטיסטיקה של אבטלה"

אייל מלובן, ראש איגוד עובדי מקצועות הטלוויזיה, אומר כי עד עכשיו "היה מצב שכל עובד של רשת זרה היה מקבל תעודת עיתונאי והיה מתחיל לעבוד פה בלי שום בקשה לקבל אשרה. כאילו אין פה חוקים במדינה - אנחנו באנו לעצור את זה". מלובן מדגיש כי מדינת ישראל צריכה לקיים את החוקים ולא לתת יחס שונה לעובדי תקשורת זרים מזה שמקבלים עובדים תאילנדים או רומנים. באיגוד העובדים טוענים כי ההתנהלות עד כה גרמה לבעיות אבטלה קשה עבור רבים מ-700 החברים בו. "רוב הצוותים הם פרילאנסרים ולא זכאים לדמי אבטלה. אנחנו לא רשומים בשום סטטיסטיקה של אבטלה במדינה", מסביר מלובן.

אייל מלובן טוען כי ברוב מדינות העולם לא מכניסים צוותים זרים בכזאת קלות. הוא מספר כי לפני כחודש נסע צלם ישראלי לצלם סרט בניו יורק ושלחו אותו מיד בחזרה. "אנחנו מבקשים שהמדינה תקיים את החוק. אני מקווה שאין לכל זה כל קשר לסיקור, אני מקווה שבמשרד רה"מ יבינו שהמאבק מקצועי ופרנסתי וככה גם יתייחסו לזה", מבהיר מלובן.

מ"אן.בי.סי ניוז" אמרו בתגובה כי עובד הרשת, ג'ף ריגינס, העובד בישראל כשש שנים, עוכב אתמול במסוף טאבה בשובו מביקור בסיני. ברשת פועלים לפתור את הבעיה מול לשכת העיתונות הממשלתית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully