וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון פועל לכינוס פסגה משולשת בתוך חודשיים

13.11.2000 / 11:15

בפמליית ראש הממשלה מאשרים כי ערפאת אישר את השתתפותו; דני יתום: ישראל לא תשוב למו"מ כל עוד תקריות האלימות ממשיכות; פגישת קלינטון ברק הסתיימה הבוקר ללא פריצת דרך; ברק יחזור לישראל ביום רביעי

נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, ינסה לכנס ועידת פסגה בהשתתפות ראש ממשלת ישראל, אהוד ברק ויו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, עוד לפני עזיבתו את הבית הלבן, בעוד חודשיים. מקורות בפמליית ראש הממשלה מוסרים כי ערפאת כבר הסכים לכינוס הפסגה.

"ישראל לא תשוב למשא ומתן עם פלסטינים בעוד שבשטח יש כ-30-40 תקריות ירי מדי יום", אמר ראש המטה הבטחוני-מדיני, דני יתום, בהתייחס לדיווחים על פסגה משולשת בתקופה הקרובה. לטענת יתום, אין כיום משא ומתן בין ישראל לפלסטינים וכי "כל הפגישות שמתקיימות בין נציגי הצדדים נועדו להביא לרגיעה בשטח בלבד".

הפגישה בין קלינטון לברק, שהסתיימה לפנות בוקר, לא הביאה לפריצת דרך. לאחר כמעט 24 שעות של מסע בדרך לוושינגטון, הסתפק ברק בהצהרה כללית מאוד בסיום הפגישה: "ישראל רוצה בשלום, ומוכנה לחזור לשולחן המשא ומתן, אבל לא תחת תכתיבים של כוח, ולא בכפייה בינלאומית".

מקורבי ברק אמרו כי קלינטון אמר לברק שדרש מערפאת לחזור לשולחן המשא ומתן עוד לפני חילופי הנשיאים בבית הלבן, כלומר בתוך חודשיים. קלינטון סיפר לברק כי ערפאת אמר שהוא מוכן לחזור מיד לדיונים, ואפילו לכנס פסגה של מנהיגים, אבל אינו יכול להפסיק את האלימות משום שלטענתו, ישראל החלה באלימות והיא זו שצריכה להפסיק אותה.

הפגישה נמשכה כשלוש שעות והוגדרה כחמה וידידותית. תחילה נועדו ברק וקלינטון ביחידות ולאחר מכן הצטרפו אליהם מזכירת המדינה מדלן אולברייט ועוזרים נוספים.

ברק דן עם קלינטון גם בהידוק היחסים בין ישראל לארצות הברית, אך גם בתחום זה אין התקדמות משמעותית. קלינטון אמנם הבטיח שישתדל להעביר בקונגרס את הסיוע המיוחד לישראל בגובה 800 מיליון דולר, אולם נראה שהסיכויים לכך קלושים. גם רצונו של ברק לשדרג את היחסים האסטרטגיים יישאר ככל הנראה ברמת הצהרת הכוונות.

מוושינגטון יצא ברק לשיקגו לועידת הפדרציות היהודיות. הוא ישוב לישראל ביום רביעי, להלוויתה של לאה רבין.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully